Instytut Nauk o Ziemi

Zatrzęsło Morzem Śródziemnym!

02.11.2020 - 10:12 aktualizacja 15.03.2021 - 12:25
Redakcja: szczepansamulewicz

30 października 2020r. (piątek) u wybrzeży Turcji około 100 km od miasta Izmir wystąpiło silne trzęsienie ziemi o magnitudzie M7.0 (magnituda momentu sejsmicznego). Tak duża energia sejsmiczna sprawiła, że po całej planecie rozeszły się fale sejsmiczne, które również zarejestrowała sieć sejsmometryczna Uniwersytetu Śląskiego. Trzęsienia ziemi występują codziennie na całym świecie, jednak tak duże zjawisko w basenie Morza Śródziemnomorskiego nie zdarza się często. Przyczyną silnych zjawisk sejsmicznych w Południowej Europie jest nadal postępująca kolizja płyt Afrykańskiej i Euroazjatyckiej.

Stacja sejsmiczna pracująca w Sosnowcu znajduje się około 1 500 km od epicentrum trzęsienia ziemi, które wystąpiło w Turcji. Czas, jaki potrzebowała najszybsza fala podłużna, aby dotrzeć do fundamentów Wydziału Nauk Przyrodniczych, wyniósł 3 min i 15 sekund, co wskazuję, że najszybsze fale propagowały z prędkością około 7,70 km/s. Kątowa odległość epicentralna większa od 10o oraz prędkość najszybszych fal sugerują, że zostały one odbite od granicy Moho (Kulhanek, 1990. „Anatomy of seismograms”. Elsevier). Czy drgania były odczuwalne w Sosnowcu? Nie, największa szczytowa amplituda wyniosła 0,6 mm/s. Cały trzęsienie ziemi w wyniku dyspersji fal w Sosnowcu trwało ponad 20 min. Wstrząsy górnicze występujące na Górnym Śląsku trwają kilka sekund, a ich amplitudy są dużo większe, natomiast bardzo dalekie i silne zdarzenia sejsmiczne mogą trwać nawet ponad półtorej godziny, jednak ich amplitudy są dużo mniejsze.

Szczegółowe informacje odnośnie trzęsienia ziemi w Turcji można znaleźć na stronie: