Instytut Nauk Politycznych

Stanowisko pracowników Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju br.

10.04.2020 - 18:18 aktualizacja 10.04.2020 - 18:24
Redakcja: magdalenakosa

W obecnych warunkach przeprowadzenie zaplanowanych na maj wyborów Prezydenta RP będzie w oczywisty sposób naruszało demokratyczne pryncypia. Projekt Ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., wprowadzający zmiany w zasadach organizacji i przeprowadzenia elekcji, został bowiem przyjęty przez Sejm w dniu 6 kwietnia 2020 roku z naruszeniem standardów demokratycznego państwa prawa. Wejście w życie zaproponowanych regulacji będzie oznaczało złamanie podstawowych zasad wolnych i uczciwych wyborów, a w przyszłości uniemożliwi także uznanie całego procesu wyborczego za legalny.

W planowanych wyborach:

• Nie została zagwarantowana równość szans wszystkich kandydatów w zakresie możliwości skutecznego zgłoszenia kandydatur. Ograniczenia wprowadzone w związku z zagrożeniem epidemicznym w sposób zasadniczy wpłynęły na proces ubiegania się o poparcie obywateli. Dotyczy to w sposób szczególny tych kandydatów, którzy nie posiadając zaplecza partyjnego, w procesie zbierania podpisów poparcia liczyli przede wszystkim na aktywność obywateli. Bez wątpienia będzie przysługiwało im prawo do zgłoszenia protestu wyborczego, w związku z ograniczeniem możliwości korzystania z biernego prawa wyborczego.
  • Nie została zagwarantowana równość szans w prowadzeniu kampanii wyborczej. Ze względu na wprowadzone ograniczenia w zakresie organizowania imprez masowych, a także w zakresie organizowania spotkań, w których mogłaby uczestniczyć dowolna liczba osób, zainteresowanych spotkaniami z kandydatami, prowadzenie kampanii wyborczej nie jest możliwe. Oznacza to, że kandydaci nie mogą w równym stopniu informować wyborców o przygotowanych propozycjach programowych i przekonywać do poparcia swoich kandydatur.
  • Nie została zagwarantowana równość wszystkich wyborców w zakresie prawa do oddania głosu. Osoby zakażone lub poddane kwarantannie, w proponowanym akcie prawnym, nie będą miały możliwości efektywnego oddania głosu. Podobnie niemożliwe w praktyce będzie oddanie głosu przez większość wyborców przebywających za granicą. Planowane wybory nie będą zatem miały charakteru wyborów powszechnych.
  • Nie została zagwarantowana zasada tajności głosowania. W uchwalonym przez Sejm RP projekcie dotyczącym przeprowadzenia wyborów w trybie korespondencyjnym zostały zawarte przepisy umożliwiające poznanie treści głosu, oddanego przez konkretnego wyborcę. Skojarzenie w pakiecie wyborczym karty do głosowania, ujawniającej preferencje wyborcze, z najważniejszymi danymi osobowymi, w sposób oczywisty nie zapewnia tajności aktu głosowania.
  • Nie została zagwarantowana społeczna kontrola procesu wyborczego w wymiarze udziału podmiotów zewnętrznych. Świadczy o tym zarówno oficjalne stanowisko OBWE, jak i opinia Very Jourovej, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości.
  • Nie zostało również zagwarantowane bezstronne stwierdzenie legalności całego procesu wyborczego przez Sąd Najwyższy. Szczególne wątpliwości budzi kwestia właściwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w zakresie orzekania o ważności wyborów.

Wzywamy zatem właściwe, konstytucyjne organy państwa polskiego, by w duchu poszanowania treści Konstytucji RP oraz zasad demokratycznego państwa prawa, nie dopuściły do przeprowadzenia planowanej elekcji w czasie trwania pandemii. Konstytucja RP stwarza nam takie możliwości i apelujemy o ich zastosowanie. Umożliwi to przeprowadzenie wyborów prezydenckich z zachowaniem wszelkich zasad demokratycznego procesu wyborczego. Taka decyzja pozwoli również na uniknięcie sytuacji, w której legalność wyboru Prezydenta RP byłaby w przyszłości kwestionowana.

dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ, dyrektor INP

dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ, z-ca dyrektora INP