Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Instytut Nauk Politycznych

Łukasz Kohut

Polityk, przedsiębiorca, fotograf, działacz społeczny. Lider Wiosny w województwie śląskim, koordynator regionalny partii w trzech województwach (śląskie, opolskie i małopolskie). Członek Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich i stowarzyszenia Śląskie Perły. Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Absolwent politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego (2006) oraz zarządzenia i marketingu Szkoły Zarządzania UŚ (2007). W 2006 studiował w ramach programu Socrates Erasmus zarządzanie i marketing w fińskim Varkaus na Savonia University of Applied Sciences. Ukończył także kurs pedagogiczny na Politechnice Krakowskiej (2005) oraz Szkołę Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego (2014).

Tuż po studiach pracował w banku w Sosnowcu. W 2008 wyemigrował do Norwegii, gdzie pracował m.in. w księgowości. W 2010 przeniósł się do czeskiej Pragi, gdzie koordynował projekt międzynarodowy między Norwegią, Czechami i Filipinami. Koordynował także wymianę międzynarodową pomiędzy Ås videregående skole a ZST Rybnik.

Po powrocie do Polski w 2012 został członkiem Ruchu Palikota, który w 2013 przekształcił się w Twój Ruch. W 2012 został sekretarzem struktur RP w Rybniku, a w 2014 przewodniczącym zarządu partii w okręgu nr 30. W wyborach samorządowych w tym samym roku startował z listy Twojego Ruchu do sejmiku województwa śląskiego. W wyborach parlamentarnych w 2015 startował jako przedstawiciel TR z listy Zjednoczonej Lewicy. Wybory te nie zakończyły się jednak sukcesem.

W 2015 został członkiem Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich – stowarzyszenia, które promuje edukację regionalną i zarejestrowanie języka śląskiego jako języka regionalnego.

Od 2017 współpracował z Robertem Biedroniem w ramach Instytutu Myśli Demokratycznej. W 2019 został członkiem partii Wiosna oraz jej kandydatem w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu wyborczym nr 11 (województwo śląskie). W wyniku tych wyborów Łukasz Kohut uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

return to top