Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Instytut Nauk Politycznych

Marek Migalski

Nauczyciel akademicki, publicysta polityczny i polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. W 1999 ukończył studia politologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2001 na podstawie rozprawy pt. Koncepcja „mostu między Wschodem a Zachodem” Edwarda Benesza – próba zachowania niezależności Czechosłowacji w latach 1945–1948 uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dziedzinie nauk o polityce. W 2019 otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk społecznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Odbył staże naukowe w czeskich uczelniach: na Wydziale Prawa Uniwersytetu Masaryka w Brnie, na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach oraz na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach politologicznych. Jest autorem, współautorem i redaktorem kilkunastu książek oraz autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych.

Publikuje artykuły na temat polskiej sceny politycznej w prasie. Jest także cenionym komentatorem politycznym.

W 2009 z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu katowickim uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. W PE został członkiem Komisji Kultury i Edukacji oraz Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Rosja. Objął również zastępstwo w Delegacji do spraw stosunków z Białorusią i Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest.

W 2013 roku współtworzył nową partię Polska Razem. Tydzień później został wiceprezesem tego ugrupowania i pełnił tę funkcję do marca 2014. W tym samym roku nie uzyskał reelekcji w wyborach europejskich, otwierając śląską listę Polski Razem.

W 2016 prowadził program Dwie prawdy w TVN24. W 2019 bez powodzenia kandydował na senatora X kadencji z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

img
return to top