Instytut Nauk Prawnych

Publikacja przygotowana przez studentów WPiA pod opieką prof. dr hab. Katarzyny Grzybczyk

01.07.2021 - 10:32 aktualizacja 01.07.2021 - 10:32
Redakcja: administrator

Zapraszamy do lektury wyjątkowej publikacji! Książkę „Kultura akademicka i relacje uniwersyteckie w XXI wieku” pod opieką redakcyjną prof. dr hab. Katarzyny Grzybczyk przygotowali Studenci WPiA UŚ: Małgorzata Bryk, Dominik Gabor, Paweł Jędrysiak, Paweł Kołodziejczyk, Aleksandra Lipka, Magdalena Orkisz, Julia Podworska, Agnieszka Roksela, Wiktoria Sikorska oraz Sandra Słowik.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. zaostrzający prawa aborcyjne w Polsce wywołał poruszenie w wielu grupach społecznych i zapoczątkował szereg protestów i demonstracji przyjmujących najróżniejsze formy. Wśród protestujących byli także studenci polskich uczelni, którzy wraz z innymi grupami młodzieży demonstrowali nie tylko na ulicach, ale przenosili protest do internetu m.in. opatrując swoje awatary symbolami Strajku Kobiet. Kategoryczna i aktywna postawa młodych, ich jednoznaczne i bezkompromisowe rozumienie prawa do wolności słowa i swobodnej manifestacji poglądów wzbudziły u wielu zaskoczenie.

Opracowanie „Kultura akademicka i relacje uniwersyteckie w XXI wieku” jest dowodem, że młodzi są społecznie świadomi, aktywnie zainteresowani bieżącymi wydarzeniami i zdeterminowani bronić praw swoich, osób słabszych i mniejszości. Prof. dr hab. Katarzyna Grzybczyk zaprosiła do współpracy nad publikacją studentów IV i V roku prawa Wydziału Prawa i Administracji UŚ. Autorami poszczególnych rozdziałów są wyłącznie studenci, którzy pochylili się nad szeroką gamą zagadnień prawnych regulujących codzienne życie nas wszystkich, a w szczególności członków społeczności akademickiej. Dzięki temu mamy szansę dowiedzieć się, jak widzą i czego oczekują od uniwersytetu XXI wieku młodzi ludzie. Dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do lektury!