Instytut Nauk Teologicznych

Między katedrą a katedrą

11.10.2022 - 10:33 aktualizacja 11.10.2022 - 10:42
Redakcja: elizalubojanska
Z radością informujemy, że w kooperacji dwóch wydawnictw: Fundacji Centrum Badań nad Historią Kościoła im. ks. Wincentego Myszora oraz Księgarni św. Jacka ukazała się monografia zbiorowa:

Między katedrą a katedrą. Kościół a nauka, kultura i polityka, Katowice 2022, Księgarnia św. Jacka, ss. 196.

pod red.: Karoliny Gryksy, Aleksandry Kłos-Skrzypczak i Jarosława Zawiszy

Powstaniu kolejnej publikacji, jaka ukazała się w ramach serii Biblioteka Teologiczna, przyświeca potrzeba prowadzenia dialogu wewnątrz uniwersytetu o relacjach zachodzących między chrześcijaństwem a nauką, kulturą i polityką. Jak czytamy we wprowadzeniu: „Dialog stanowi fundament ludzkiej komunikacji, pomaga w tworzeniu relacji. We współczesnym świecie – pełnym wielorakości wizji i wierzeń– może odegrać rolę zaczynu walki lub pomostu łączącego ludzi rożnych poglądów. (…) Pierwszy pomost monografii Między katedrą a katedrą stanowi próbę nawiązania interdyscyplinarnego dialogu na temat relacji Kościoła z nauką, kulturą i polityką. Drugi pomost to próba nawiązania relacji pomiędzy studentami i doktorantami polskich uczelni; relacji opartej na naukowej wymianie refleksji i wspólnej popularyzacji nauki”. W publikacji znalazły się artykuły przedstawicieli: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (fragmenty z Wprowadzenia).

Publikację można zakupić w Księgarni św. Jacka.