Instytut Nauk Teologicznych

Konferencja „Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej”

04.11.2019 - 23:31, aktualizacja 06.11.2019 - 00:00
Redakcja: jacekkempa
18 listopada 2019 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Jordana 18) w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich odbędzie się konferencja „Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej” organizowana jako część projektu „Panteon Górnośląski – badania naukowe”, realizowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą DIALOG. Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości objął nad wydarzeniem Prezydent RP Andrzej Duda. Celem projektu jest wniesienie intelektualnego wkładu dla tworzącej się w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach instytucji kultury o nazwie „Panteon Górnośląski”, w której ukazane zostanie bogactwo kulturowo-społeczne Ziemi Śląskiej. Historia Śląska zostanie przybliżona poprzez prezentację życia i osiągnięć najważniejszych postaci związanych z przestrzeniami administracji i polityki, nauki i szkolnictwa, kultury i sportu, przemysłu i świętości. Organizatorami konferencji są: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Archidiecezja Katowicka oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Patronat medialny nad konferencją objęli: „Gość Niedzielny” oraz Radio eM.