Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wykład w ramach akademickiego przywitania wiosny „Czy wiedźmin utopiłby Marzannę?” – dr Łukasz Jach

19.03.2021 - 15:01 aktualizacja 31.03.2021 - 15:05
Redakcja: michalinailska2
Serdecznie zapraszamy na akademickie przywitanie wiosny online, które odbędzie się 20 marca br. przygotowane przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

W ramach wydarzenia zapraszamy do udziału w dwóch wykładach:

Czy wiedźmin utopiłby Marzannę? – psychologia na tropie fantastycznej zagadki – dr Łukasz Jach

https://youtu.be/XHWLxKzy140

Jest marzec, a w marcu jak kraj długi i szeroki Polacy podejmują heroiczny trud utopienia Marzanny – kukły uosabiającej zimę wraz ze wszystkimi jej urokami, takimi jak odśnieżanie ulic czy rozładowane akumulatory samochodów. Robimy to chyba jednak mało profesjonalnie, bo Marzanna powraca, a w tym roku popisywała się swoimi mroźnymi mocami wyjątkowo długo i natarczywie. Być może więc rozprawienie się z panią zimy należałoby oddać w ręce zawodowców takich, jak znani z książek, gier i telewizyjnego ekranu wiedźmini?! Wiedźmiński fach polega na pozbywaniu się z ludzkiego otoczenia baśniowych stworów będących źródłem czy to wielkich zagrożeń, czy też codziennych utrapień. Czy jednak wiedźmin poradziłby sobie z Marzanną i czy w ogóle przyjąłby zlecenie na tę powracającą jak bumerang istotę? Podczas wykładu poszukamy odpowiedzi na te pytania, przyglądając się koncepcjom i wynikom badań z zakresu psychologii. Do głosu dopuścimy zarówno klasyczny behawioryzm, jak i psychologię ekonomiczną, ewolucyjną i społeczną. Na koniec zastanowimy się, czy nasza nieskuteczność w pozbywaniu się Marzanny nie jest czasem celowa, bo choć się na nią pomstuje, to jednak takie istoty są ludzkim społecznościom niekiedy bardzo potrzebne.

 

Wiedźmin…ale jaki? – dr Tomasz  Okraska

https://youtu.be/CFb3D5X06ow

Czy po książkach, grach, serialach i innych mediach można jeszcze powiedzieć, że świat Wiedźmina opowiada nam jedną spójną historię i pokazuje tego samego bohatera? A jeśli tak, to o czym jest ta historia i jaki jest ów bohater? Ile jest w nich jeszcze polskości czy słowiańskości i co przez Wiedźmina pokazujemy światu z naszej kultury? A może ten świat nigdy nie miał być słowiański, więc Netflixowe czarne elfy pasują do niego tak samo jak swojsko brzmiące imiona wieśniaków? Wreszcie, czy ostatnia serialowa adaptacja i dyskusje wokół niej pokazały Polakom coś o nas samych? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi zagłębiając się w jednym z najbardziej fascynujących światów, które stworzyła popkultura. Jest on zarazem prawdziwie interdyscyplinarnym fenomenem naukowym, który analizować można – i warto – nie tylko z narzucających się z miejsca perspektyw literaturoznawczej, filmoznawczej i ludologicznej. Wiedźmin to również świetne pole refleksji dla nauk społecznych, które mogą badać jakie zjawiska i przekonania Polaków (i nie tylko) niczym w soczewce odbijają się w świecie zabójcy potworów.

Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi zagłębiając się w jednym z najbardziej fascynujących światów, które stworzyła popkultura.

Wykłady będą dostępne od 20 marca br. od godz. 8:00.

img
return to top