Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
czerwiec 2021
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Instytut Psychologii

Uniwersyteckie Centrum Kreatywnego Obywatelstwa przeprowadziło warsztaty dla licealistów z Rybnika

22.06.2021 - 14:05 aktualizacja 22.06.2021 - 14:48
Redakcja: elzbietasanecka

Powrót do nauki bezpośredniej po okresie edukacji zdalnej stanowi nowe i wymagające wyzwanie dla psychicznej zdolności adaptowania się dzieci i młodzieży.

W ramach komercjalizacji wiedzy Uniwersyteckie Centrum Kreatywnego Obywatelstwa (UCKO) stworzyło i wdraża ofertę diagnostyki przesiewowej i zajęć warsztatowych. Mają one stanowić wsparcie dla instytucji edukacyjnych w procesie reintegracji społecznej podopiecznych i pomocy psychologicznej dla osób, które przeżywały trudności związane z pandemią i wywołanymi przez nią utrudnieniami w relacjach rówieśniczych.

Pierwszy z serii warsztatów odbył się w rybnickim IV Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. Trzy równoległe warsztaty dla ponad pięćdziesięciu uczniów z klas pierwszych i drugich poprowadzili członkowie UCKO – dr Marcin Moroń, dr Łukasz Jach i dr Elżbieta Sanecka. Prowadzący współpracowali ze studentkami psychologii – Zuzanną Schneider, Eryką Denko oraz Karoliną Babiarz, które dzięki tej współpracy mogły także trenować warsztat umiejętności psychologicznych.

Warsztaty były poświęcone refleksji nad radzeniem sobie w okresie pandemii, ustalaniu skutecznych i nieskutecznych praktyk radzenia sobie ze stresem, nudą, obniżonym samopoczuciem i nieporozumieniami w relacjach. Warsztaty objęły też sporą dawkę integracji oraz plany na przyszłość. Uczniowie wcielili się w role doradców w instytucjach państwowych. Efektem ich pracy były różnorodne pomysły dotyczące tego, w jaki sposób zaaplikować wiedzę wynikającą z doświadczeń minionych miesięcy, by poprawić działalność szkół i innych instytucji.

Przeprowadzenie warsztatów wsparło Wydawnictwo Poznańskie, które ufundowało nagrody książkowe dla autorów najlepszych pomysłów na wdrożenie działań inspirowanych doświadczeniami pandemii.

return to top