Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
listopad 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Instytut Psychologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Monika Stojek, prof.UŚ wśród laureatów konkursu OPUS 21

26.11.2021 - 21:48 aktualizacja 07.12.2021 - 13:23
Redakcja: michalinailska2

Kierownik projektu: dr Monika Stojek, prof. UŚ

Tytuł projektu: Związek pomiędzy symptomami PTSD, zachowaniami żywieniowymi i zdrowiem fizycznym: Korelaty zapalne, kardiometaboliczne, i psychofizjologiczne

Opis projektu:

Zespół stresu pourazowego (posttraumatic stress disorder [PTSD]) – zaburzenie psychiatryczne, które może rozwinąć się u osób, które doświadczyły lub były świadkami bardzo stresujących wydarzeń – jest związany nie tylko z trudnościami emocjonalnymi i obniżonym funkcjonowaniem społecznym, ale również pogorszonym stanem zdrowia fizycznego. Jednym z potencjalnych mechanizmów łączących PTSD i pogorszony stan zdrowia jest rozregulowane odżywianie, takie jak uzależnienie od jedzenia. Badania pokazują związek między PTSD a uzależnieniem od jedzenia, jednak niewiele obecnie wiadomo na temat skutków zdrowotnych współwystępowania PTSD z uzależnieniem od jedzenia.

Obecny projekt ma na celu wyjaśnienie roli symptomów PTSD i rozregulowanego odżywiania w zdrowiu fizycznym mierzonym obiektywnymi wskaźnikami (m.in. poziomem prozapalnego białka C-reaktywnego, poziomem cholesterolu, poziomem cukru we krwi) oraz otyłością u dorosłych Polaków. W ramach projektu zostanie użyta innowacyjna a jednocześnie mało uciążliwa technologia do pomiaru obiektywnych fizjologicznych markerów procesów o podłożu motywacyjnym i emocjonalnym.

Oprócz próby odpowiedzi na istotne zagadnienia z zakresu zdrowia publicznego, realizacja projektu pozwoli na kształcenie przyszłych psychologów w modelu badacza-praktyka (scientist-practitioner) w zespole badawczym o pionowej strukturze. Projekt ten przyczyni się do rozwijania współpracy międzynarodowej poprzez zaangażowanie amerykańskich badaczy, z którymi kierownik projektu obecnie współpracuje, oraz poprzez nawiązanie nowych form współpracy w Europie. Projekt ten ma celu położenie podstaw pod utworzenie interdyscyplinarnego zespołu badawczego skupionego na badaniu skuteczności interwencji dla osób ze współwystępującymi PTSD i rozregulowanym odżywianiem, z wynikami mierzonymi nie tylko według wskaźników psychologicznych, ale również obiektywnych wskaźników zdrowia fizycznego.

Konkurs: Opus 21

Finansowanie: Narodowe Centrum Badań – NCN

Kontakt: monika.stojek@us.edu.pl

return to top