« Wrz

2. ORCID.ORG
  3. Follow me on ResearchGate

Pokój: 236

ZAINTERESOWANIA NAUKOWE I BADAWCZE (specjalności):

1. Satysfakcja i stres w relacjach małżeńskich i rodzicielskich w cyklu życia rodzinnego.
2. Uwarunkowania dobrostanu jednostki w cyklu życia oraz w obliczu wyzwań i zagrożeń – ego-resiliency i inne zasoby jednostki.
3. Relacje w bliskich związkach rodzinnych, małżeńskich i partnerskich – zasoby i czynniki ryzyka w obliczu sytuacji trudnych, konfliktów, kryzysów:
a) bliskie związki wobec doświadczeń trudnych, konfliktowych i kryzysowych a jakość życia w związku –czynniki wpływające na jakość związku i satysfakcję małżeńską,
b) wyzwania i zagrożenia dla poczucia satysfakcji w bliskich związkach partnerskich i rodzinnych – rola wsparcia i innych zasobów a percepcja jakości życia w okresach przemian,
c) zasoby rodzinne, małżeńskie i indywidualne pomocne w procesie radzenia sobie z kryzysem,
d) rodzice i dzieci wobec wyzwań w zmieniającym się świecie,
e) konflikty rodzicielskie i ich wpływ na funkcjonowanie dzieci.
4. Konflikty rodzinne i mediacje rodzinne – akceptacja mediacji jako metody rozwiązywania konfliktów oraz uwarunkowania efektywności procesu mediacji:
a) gotowość i opór stron w konflikcie jako warunki akceptacji mediacji jako metody rozwiązywania konfliktów rodzinnych,
b) czynniki warunkujące efektywność procesu mediacji rodzinnych,
e) mediacje rodzinne a inne formy pomocy psychologicznej rodzinie w kryzysie rozwodowym.
5. Zastosowanie metody mediacji do rozwiązywania innych konfliktów (np. konfliktów rówieśniczych) jako kierunek oddziaływań w profilaktyce zaburzeń zachowania.

return to top