Instytut Socjologii

Nominacja dla książki

07.02.2023 - 10:48 aktualizacja 07.02.2023 - 10:57
Redakcja: natalianiedzwiedz

Z radością informujemy, że książka „Emigracja jako doświadczenie. Studium na przykładzie migrantów powrotnych do województwa śląskiego” autorstwa dra Rafała Cekiery, dr Justyny Kijonki i dr Moniki Żak została przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego nominowana do Konkursu na Najlepszą Książkę Akademicką o Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki i JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza 2023.

Przypomnijmy, że książka jest analizą wywiadów z reemigrantami, którzy referują swoje biograficzne ścieżki i dzielą się spostrzeżeniami dotyczącymi mieszkania za granicą. W jaki sposób może człowieka zmienić pobyt na emigracji? Które obszary egzystencji stają się szczególnie wrażliwe? Jakie lekcje oferuje „migracyjna szkoła życia”? Analizując procedury adaptacji i readaptacji, znaczenia przypisywane pobytowi za granicą, ale też jego konsekwencje dla rozwoju osobistego i zawodowego, autorzy poszukiwali mechanizmów uniwersalnych. Ich poznanie może być przydatne dla lepszego zrozumienia fenomenu ludzkiej mobilności. Książka może być niezwykle użyteczna  także dla budowania właściwych relacji z przybywającymi do Polski migrantami i uchodźcami oraz tworzenia programów integracyjnych.

Więcej informacji: