Instytut Sztuk Plastycznych

Wspaniały mural w Chorzowie autorstwa dr Marka Głowackiego

28.09.2020 - 13:42 aktualizacja 28.09.2020 - 13:57
Redakcja: Andrzej Szczurek

Na murze wzdłuż chorzowskiego zoo powstało pięć nowych murali. Autorami wszystkich pięciu prac są laureaci konkursu zorganizowanego przez Śląski Ogród Zoologiczny wiosną tego roku. Jednym z nich jest nasz wykładowca Instytutu Sztuk plastycznych w Cieszynie dr Marek Głowacki, który zajął pierwsze miejsce w trzech kategoriach konkursu dotyczących trzech Powstań śląskich (1919-1920-1921). Murale, jak zaznacza twórca: „dotyczą wartości obywatelskich i odnoszą się do kwestii Powstań uwzględniając ich symboliczne i ponadczasowe znaczenie”. Malowidła powstały dzięki pomocy absolwentów Instytutu Sztuk plastycznych; Agnieszki Lisowskiej-Mrozowskiej i Jacka Mrozowskiego, w okresie od 16 do 27 lipca 2020 na murze Śląskiego Ogrodu zoologicznego (od strony Śląskiego Parku w Chorzowie) – Promenada Generała Jerzego Ziętka i lącznie zajmują około 90 m2! Pozostałe dwa murale powstały po wewnętrznej stronie ogrodzenia chorzowskiego zoo (Agula Swoboda i Sławomir Konieczniak) i stanowią część kampanii na rzecz zrównoważonego rybołówstwa realizowanej w europejskich ogrodach zoologicznych w latach 2020-2021. Organizatorem konkursu był Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie, a konkurs zorganizowany został w ramach zadania realizowanego w I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa śląskiego. Ocena projektów i wybór prac zostały dokonane przez Komisję Konkursową w składzie:

• Jolanta Kopiec – Dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego
    • Agnieszka Bożek – Prezes WPKiW SA w Chorzowie
  • Bartłomiej Kowalski – Radny Sejmiku Województwa Śląskiego
  • Antoni Cygan – Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
  • Dr Małgorzata Rozenau – adiunkt w ASP w Katowicach
  • UŚ Krystyna Doktorowicz – Dziekan Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego
  • Anna Szejdewik – malarka, ilustratorka, związana ze środowiskiem twórców ulicznych

Więcej zdjęć z realizacji na: