Instytut Sztuk Plastycznych

Malarstwo prof. Elżbiety Kuraj na międzynarodowej wystawie 20/20

24.06.2021 - 14:58 aktualizacja 24.06.2021 - 14:58
Redakcja: Krzysztof Kasprzyński

Prof. dr hab. Elżbieta Kuraj brała udział w międzynarodowej wystawie zatytułowanej 20/20 w Galerii Konduktorownia Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, 21.05 – 11.06.2021.

Wystawa obejmowała 400 obrazów artystów z różnych ośrodków w Polsce, a także ze Słowenii, Chorwacji, Słowacji i Meksyku. Ideą projektu stała się cyfra 20 , która przekornie              do ograniczeń i izolacji roku 2020 stała się symbolicznie impulsem do działań twórczych. Organizatorzy zaprosili 20 artystów, z których każdy namalował 20 obrazów o formacie               20×20 cm. Wystawa odzwierciedlała różnorodne artystyczne interpretacje i osobiste refleksje w odniesieniu do wyjątkowej sytuacji w roku 2020.

Pomysłodawcami projektu byli Bartosz Frączek i Jarosław Kweclich, artyści malarze – profesorowie Katedry Malarstwa Uniwersytetu Humanistyczno- Przyrodniczego im.Jana Długosza w Częstochowie. Komisarz wystawy Mateusz Pawełczyk nadał aranżacji oryginalnego ekspresyjnego charakteru. Zaprojektował również plakat i obszerny katalog, w którym dzieło każdego artysty zostało szeroko zaprezentowane w kontekście całej ekspozycji.

Katalog w formie cyfrowej jest dostępny na stronie Katedry Malarstwa Uniwersytetu im. Jana Długosza.

Plakat: Mateusz Pawełczyk
Fotografie z wystawy: Piotr Dłubak