O jednostce
Wybierz własną ścieżkę
Kolegium ISM jest jednostką dydaktyczną, w której student sam buduje swój program kształcenia. Może wybierać zajęcia na prawie wszystkich kierunkach Uniwersytetu Śląskiego, wskazując jeden lub więcej kierunków wiodących, na których zdobędzie dyplom, a swój rozwój naukowy i zawodowy wzbogaca o dowolnie wybrane zajęcia na innych kierunkach. Przez cały okres studiów studentem opiekuje się wybrany przez niego tutor naukowy. W ten sposób w każdym semestrze student realizuje indywidualny moduł Tutoring naukowy. Rozwinięciem pracy pod opieką ekspertów jest również praca zespołowa dla studentów ISM II stopnia w ramach modułu Problemy niejednorodne, a także unikalna oferta modułów ISM, tworzona co semestr z myślą o najbardziej nowatorskich i intrygujących tematach oraz wyjątkowych prowadzących.
Od 2020 roku Kolegium organizuje również kształcenie na nowym kierunku – Indywidualne Studia Nauczycielskie. Oferta ta skierowana jest do osób, które myślą o zawodzie nauczyciela i są zainteresowane równoległym uzyskaniem uprawnień nauczycielskich (w wybranym przedmiocie szkolnym z dostępnej oferty) oraz pedagogicznych (na specjalności opiekuńczo-wychowawczej i terapii pedagogicznej). Daje to szersze spojrzenie na pracę w przestrzeni edukacji oraz poszerzone uprawnienia i szansę na budowanie własnych pomysłów na międzyobszarową dydaktykę.
Dzięki takiej konstrukcji studiów tworzy się niepowtarzalna, czasem bardzo nietypowa ścieżka rozwoju studenta. Dzięki temu absolwent tych studiów posiada unikalne wykształcenie, łączące w sobie profesjonalizm ukończonego kierunku z dodatkowymi umiejętnościami i wysokimi kompetencjami w zakresie samodzielności w działaniu.
Szczegółowa oferta dostępnych dla studentów ISM i ISN kierunków studiów i zajęć akademickich jest przygotowywana co roku dla danego rocznika rekrutacji – szczegóły są każdorazowo dostępne w ogólnouczelnianym systemie IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów).
Jak to było kiedyś?
Kolegium ISM powstało z połączenia i rozwinięcia istniejących wcześniej na Uniwersytecie Śląskim jednostek prowadzących kształcenie interdyscyplinarne: Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (MISH) i Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych. Trzonem organizacyjnym i administracyjnym dzisiejszego Kolegium były przede wszystkim Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 4 marca 1997 Senat Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaakceptował propozycję uruchomienia MISH. Powołanie tej jednostki miało na celu wykształcenie współczesnych humanistów, którzy po ukończeniu studiów byliby lepiej przygotowani do wymogów rynku pracy. Jednostka istniejąca w latach 1997-2014 współtworzyły: Wydział Filologiczny (filologia polska, filologia klasyczna, filologie obce, kulturoznawstwo, bibliotekoznawstwo i informacja naukowo-techniczna), Wydział Nauk Społecznych (filozofia, historia, socjologia, politologia), Wydział Pedagogiki i Psychologii (pedagogika, psychologia), Wydział Prawa i Administracji (prawo, administracja), Wydział Teologiczny (teologia). Studenci MISH mogli także uczestniczyć w zajęciach na innych wydziałach UŚ, innych uczelniach oraz w Polskiej Akademii Nauk.
14 lutego 2014 zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Śląskiego Jego Magnificencji prof. dr hab. Wiesława Banysia rozpoczęło działalność Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych (Kolegium ISM). „W 2014 roku połączyliśmy działające w Uniwersytecie Śląskim od 16 lat MISH i MISM-P w jedno, czyli w Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych. Podział na dwa wielkie obszary wiedzy: matematyczno-przyrodniczy i humanistyczno-społeczny wydawał nam się od początku nieuzasadniony, sprzeczny z ideą uniwersytetu jako uniwersum wiedzy, wreszcie niezgodny z naturą rzeczywistości, która nie dzieli się na części odpowiadające fakultetom akademickim. Ale powód zasadniczy był inny i wciąż ten sam, jaki przyświecał powstaniu indywidualnych studiów interdyscyplinarnych – chcieliśmy kształcić studentów inaczej.” – pisał ówczesny Dyrektor Kolegium, prof. dr hab. Ryszard Koziołek.
Dyrekcja jednostek od początku do dziś:
Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne
Dyrektorzy:
dr hab. prof. UŚ Olga Wolińska 1997 – 2011
prof. dr hab. Ryszard Koziołek 2011 – 2014
Zastępcy dyrektora:
prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz 1997 – 2002
prof. dr hab. Wojciech Kaute 2002 – 2005
dr hab. Zbigniew Oniszczuk 2005 – 2012
dr hab. Tomasz Nawrocki 2012 – 2014
Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze
Dyrektor:
prof. dr hab. Karol Kołodziej 1998 – 2014
Zastępca dyrektora:
prof. dr hab. Lesław Teper 1998 – 2014
Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych
Dyrektorzy:
prof. dr hab. Ryszard Koziołek 2014 – 2020
dr hab. Edyta Serka, prof. UŚ 2020 – do dziś
Zastępcy:
prof. dr hab. Grażyna Chełkowska 2014 – 2018
dr hab. Edyta Sierka 2018 – 2020
dr hab. Tomasz Nawrocki 2014 – 2020
dr hab. Grzegorz Olszański, prof. UŚ 2020 – do dziś
dr hab. Maciej Fic, prof. UŚ 2020 – do dziś (dyrektor kierunku Indywidualne Studia Nauczycielskie)