Konferencja prasowa poświęcona gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza

10.02.2022 - 09:45, aktualizacja 10.02.2022 - 14:55
Redakcja: RJ

Konferencja prasowa poświęcona tegorocznej gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza odbyła się 9 lutego 2022 roku. Uroczystość przyznania wyróżnienia odbędzie się 16 lutego 2022 roku na Dużej Scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.

W spotkaniu wzięli udział: prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr Marcin Krupa – prezydent Katowic, Robert Talarczyk – dyrektor Teatru Śląskiego, a także członkowie kapituły nagrody im. Kazimierza Kutza: dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ, senator Halina Bieda, Dariusz Kortko, Ewa Niewiadomska, Edyta Sytniewska.

Organizatorzy przypomnieli, jaka idea przyświeca nagrodzie, jakie są kryteria przyznawania wyróżnienia, a także jak wielu kandydatów zostało wytypowanych w tegorocznej edycji. Członkowie kapituły przyznali, że wielokrotnie spierali się podczas obrad, a wybory nie były jednomyślne. Jednocześnie dyrektor Robert Talarczyk ogłosił, że w tegorocznej edycji przyznano dodatkowo nagrodę honorową – Ambasadora Śląska.

Podczas spotkania dyrektorka Instytucji Filmowej „Silesia-Film” Ewa Sadkowska zapowiedziała także premierę książki Agaty Tecl-Szubert pt. W stronę niemożliwego. Zespół Filmowy „Silesia” 1972–1983, poświęconą najważniejszemu pozafilmowemu projektowi Kazimierza Kutza, czyli historii Zespołu Filmowego „Silesia”.