Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zakończenie ESOF2022 – Katowice oficjalnie Europejskim Miastem Nauki 2024

16.07.2022 - 18:40, aktualizacja 20.07.2022 - 15:24
Redakcja: wcyg

Podczas uroczystej ceremonii 16 lipca 2022 roku, na głównej scenie Leidse Schouwburg Stadsgehoorzal w holenderskiej Lejdzie, zakończyła się czterodniowa konferencja EuroScience Open Forum 2022. Wydarzenie było okazją do podsumowania dotychczasowej półrocznej działalności Lejdy jako Europejskiego Miasta Nauki 2022, a także refleksji nad debatami, spotkaniami, wystawami i pokazami, zaproponowanych uczestnikom ESOF2022. W wydarzeniu uczestniczyła oficjalna delegacja z Katowic, składająca się z przedstawicieli władz miasta, uczelni, a także samorządowców.

 

Ceremonia nadania tytułu

Ceremonię nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 otworzyła Marija Gabriel – europejska komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży. Po niej na scenie przemawiali championi ESOF2022: Ferry Breedveld oraz Corinne Hofman. Oboje rozmawiali o pomyślnym odmłodzeniu i zróżnicowaniu wizerunku nauki w ramach projektu. Wskazywali też na budowanie międzynarodowych przyjaźni i chwalili inspirujące spotkania, które odbyły się w ramach konferencji ESOF.

Podczas uroczystości nastąpiło przekazanie symbolicznych kluczy Europejskiego Miasta Nauki 2024 na ręce prezydenta Katowic Marcina Krupy przez burmistrza Lejdy Henriego Lenferinka. Tę część programu poprowadził przewodniczący EuroScience prof. Michael Matlosz, który entuzjastycznie wypowiedział się o wyborze stolicy województwa śląskiego na European City of Science: „Kiedy wybieraliśmy Katowice wiedzieliśmy, że to miasto, które podoła zadaniu”.

Następnie na scenę weszli przedstawiciele śląskich uczelni. Podczas przemówień wskazywali na szanse, jakie stolicy Górnego Śląska przyniesie otrzymany właśnie tytuł, a także przybliżyli projekty, które zostaną zrealizowane w mieście w nadchodzących latach. Rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podkreślił rolę, jaką nauka pełni w codziennym życiu każdego obywatela: „Chcemy wykorzystać naukę, jako narzędzie do modernizacji. Naszym celem jest wskazanie społeczeństwu najlepszych możliwych odpowiedzi na zadawane pytanie. Chcemy wskazać, jak żyć lepiej dzięki nauce.”

Ceremonię zakończył występ Marcina Wyrostka akordeonisty, zwycięzcy drugiej edycji programu Mam Talent!

Starania o przyznanie Katowicom Europejskiego Miasta Nauki 2024 zwieńczone zostały sukcesem dzięki połączonym wysiłkom partnerów, wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki:

  • Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
  • Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach,
  • Politechnika Śląska,
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider),
  • Miasto Katowice (partner strategiczny).

 

Tytuł EMN symbolem i zwiastunem transformacji Katowic

Ogłoszenie Katowic Europejskim Miastem Nauki 2024 jest nie tylko zaszczytem, ale też dużą odpowiedzialnością – zmiany, które będą podejmowane w nadchodzących latach w stolicy województwa śląskiego będą przyczyniały się do poprawy jakości życia i zdrowia mieszkańców, w oparciu o rozwiązania proponowane przez naukę.

Tytuł EMN jest również okazją do zwrócenia uwagi międzynarodowej społeczności na potencjał drzemiący w Katowicach, które już teraz mogą pochwalić się bogactwem i różnorodnością krajobrazu naukowego oraz prężnie działającą społecznością akademicką. To także świadectwo transformacji miasta zbudowanego na przemyśle ciężkim, które współcześnie wyrasta na coraz bardziej liczący się w kraju i Europie ośrodek rozwoju licznych dyscyplin naukowych oraz nowoczesnych technologii. Tutaj też organizowany jest Śląski Festiwal Nauki KATOWICE – jedno z największych wydarzeń popularyzujących naukę w Europie i na świecie.

Miano European City of Science to także szansa na zwiększenie zaangażowania mieszkańców Górnego Śląska i środowiska naukowego w rozwiązywanie problemów lokalnych. Wzmacnia możliwości pozyskania środków do realizacji planów inwestycyjnych w regionalną naukę oraz zwiększa rozpoznawalność i turystyczną atrakcyjność miasta na arenie międzynarodowej.

Widok z lotu ptaka na Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek w Katowicach

fot. materiały Uniwersytetu Śląskiego

return to top