Gala wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej

18.05.2017 - 13:12, aktualizacja 18.05.2017 - 13:12
Redakcja: admin

19 maja 2017 roku o godz. 18.00 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się gala wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej, która przyznawana jest w dwóch kategoriach:

• za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury – Nagroda im. Adama Mickiewicza (w wysokości 60 tys. zł),
  • za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej dla twórcy, który nie ukończył 35. roku życia – Nagroda-Stypendium im Stanisława Barańczaka (w wysokości 40 tys. zł).

Tegorocznym laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza został prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek – poeta, eseista, tłumacz, literaturoznawca. W latach 1996–2002 był rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor kilkunastu książek eseistycznych i poetyckich oraz szeregu publikacji naukowych. Od ponad trzydziestu lat wraz Bogdanem Mizerskim współtworzy „Eseje na głos i kontrabas”, ukazujące się w wydawnictwie „Off Records”. Laureat Literackiej Nagrody „Solidarności” za całokształt twórczości w 2003 roku.

Do Nagrody-Stypendium im Stanisława Barańczaka nominowani zostali: Anna Cieplak, Małgorzata Lebda i Jacek Hajduk. Inicjatorami Nagrody są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Miasto Poznań.

W gali udział weźmie prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. kształcenia i studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Szczegółowe informacje nt. Poznańskiej Nagrody Literackiej dostępne są na stronie: www.poznanskanagrodaliteracka.pl.