Konferencja prasowa dot. akcji „Uniwersytet Śląski dla klimatu”

10.12.2018 - 14:11, aktualizacja 10.12.2018 - 14:11
Redakcja: admin

We wtorek 11 grudnia 2018 r. o godz. 10.30 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 12, I piętro, sala 29) rozpocznie się konferencja prasowa dot. akcji „Uniwersytet Śląski dla klimatu”, podczas której zostaną zaprezentowane założenia akcji oraz wybrane projekty badawcze naukowców z Uniwersytetu Śląskiego podejmujących w swej pracy zagadnienia związane ze zmianami klimatu.

Zaprezentowany również zostanie innowacyjny kontener CUBE365 stworzony przez Stowarzyszenie UTOPIA, którego misją jest wspieranie przedsiębiorczości opartej na zrównoważonym rozwoju poprzez prowadzenie badań i promowanie innowacyjnych projektów. Jednym z pierwszych celów stowarzyszenia jest stworzenie UTOPIA World, czyli wielofunkcyjnych wiosek zbudowanych ze specjalnie zaprojektowanych kontenerów.

Podczas COP24 na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego znajduje się niesamowity CUBE365, przywieziony z Valais (region w Szwajcarii). Kontener wyposażony jest w kompaktową, zrównoważoną przestrzeń dla celów turystycznych, stanowi on pierwszy prototyp wyjaśniający koncepcję kontenera „Utopia Village” promowaną przez Utopia International Association.

Konferencja prasowa stanie się także okazją do przedstawienia następujących tematów badawczych:

• rekonstrukcja warunków klimatycznych Górnego Śląska w ostatnich stuleciach na podstawie drewna historycznego – dr Magdalena Opała-Owczarek,
  • wykorzystanie mikroorganizmów jako markerów zmian tempa topnienia lodowców na Spitsbergenie – dr Sławomir Sułowicz,
  • potencjał zbiorników wodnych konurbacji śląsko-dąbrowskiej w łagodzeniu skutków zmian klimatu – dr Andrzej Woźnica.