Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Konferencja pt. „Wplecione narracje w literaturach średniowiecznej Północy”

22.07.2021 - 09:13, aktualizacja 22.07.2021 - 09:13
Redakcja: OO

Od 8 do 9 kwietnia 2022 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbywać się będzie konferencja pt. „Wplecione narracje w literaturach średniowiecznej Północy”.

Analiza opowieści często zaczyna się od badania jej treści oraz sposobie jej przedstawienia. Koncentrując się na tym drugim problemie, Gérard Genette zdefiniował trzy główne aspekty takowej analizy: (1) czasowy związek między daną historią a zawierającą ją narracją z uwzględnieniem jej porządku, czasu trwania i częstotliwości; (2) regulacja opowiedzianych danych, uwzględniająca stopień iluzji mimetycznej („Kto jest odbiorcą?”); (3) pytania dotyczące narratora („Kto mówi?”), w sposób szczególny dotyczące różnego rodzaju narratorów i poziomów, z których zabiera on w danej narracji głos.

Pod wpływem inspiracji płynącej z badań Gérarda Genette’a i innych naukowców konferencja ma służyć dyskusji nad różnymi poziomami narracji, w których bohater opowieści staje się narratorem kolejnej, wplecionej, opowieści ukształtowanej przez niego. Dobrym przykładem takiego zjawiska jest motyw zawarty w młodszej redakcji „Największej Sagi o Olafie Tryggvasonie”, Norna-Gesta, którego relacja z przygód u boku Sigurða fáfnisbani służy jako rozrywka dla króla Olafa i jego drużynników. Wielopoziomowe narracje prowokują do dyskusji nad szczegółowymi aspektami, takimi jak:

  • relacja między główną a wplecioną opowieścią,
  • znaczenie uwzględnienia postaci-narratora we wplecionej opowieści dla kształtu głównej opowieści,
  • źródła wplecionych opowieści,
  • zakres wykorzystania wplecionych opowieści w literaturach średniowiecznej Północy.

W czasie konferencji wykład plenarny wygłosi prof. Alison Finlay (Birkbeck College, University of London).

Zgłoszenia (ok. 250 wyrazów) 20-minutowych wystąpień można nadsyłać na adres: cbns@us.edu.pl nie później niż do 15 listopada 2021 roku. Zawiadomienia o akceptacji będą rozsyłane przed 3 stycznia 2022 roku. Opłata konferencyjna wyniesie 400 zł i będzie przeznaczona na wyżywienie i materiały. Dalsze szczegóły dotyczące rejestracji będą ogłoszone wraz z wiadomością o akceptacji.

Konferencję organizuje Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytut Germanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydarzenie odbędzie się na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jeśli z powodów pandemicznych obrady stacjonarne nie będą możliwe, konferencja zostanie przeprowadzona w trybie online.

Organizatorzy: Annett Krakow, Jakub Morawiec, Marta Rey-Radlińska.

return to top