Spotkanie z ambasadorem Janem Natkańskim

13.05.2022 - 08:24, aktualizacja 19.05.2022 - 11:48
Redakcja: K.S

17 maja 2022 roku, na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ambasador Jan Natkański wygłosił wykład pt. „Katar – mały kraj a wielki sojusznik USA”, przeznaczony dla studentów kierunków: bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe oraz politologia. Tematem spotkania był Katar – państwo leżące nad Zatoką Perską, będące kluczowym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w regionie.

Ambasador podzielił się ze studentami swoim doświadczeniem i wiedzą na temat Bliskiego Wschodu, a także przedstawił sytuację polityczną, gospodarczą i społeczną jednego z najbogatszych państw świata. Przedstawił również stan relacji amerykańsko-katarskich i odniósł się do stosunków pomiędzy Polską a Katarem. Podczas wykładu prelegent udzielał informacji o uwarunkowaniach pracy dyplomatów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, w tym o istniejących różnicach kulturowych. Odpowiadał również na liczne pytania studentów, dotyczące m.in. katarskich surowców energetycznych, obowiązującego w tym państwie prawa oraz kontrowersji wokół budowy stadionów sportowych – w Katarze odbędą się tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

Ambasador Jan Natkański do tej pory pełnił misje dyplomatyczne w Egipcie, Kuwejcie, Libii, Bahrajnie, Omanie oraz Sudanie.

Wydarzenie było kolejnym z cyklu spotkań studentów z ekspertami i pracownikami Wydziału Nauk Społecznych UŚ oraz dyskusji na bieżące tematy polityczne, gospodarcze i społeczne.