Wernisaż wystawy poświęconej twórczości prof. Bogdana Dziworskiego

29.07.2022 - 09:51, aktualizacja 29.07.2022 - 09:51
Redakcja: OO

22 września 2022 roku o godz. 16.00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej twórczości prof. dr. hab. Bogdana Dziworskiego. Wystawa będzie prezentowana w holu głównym CINiB-y (poziom 0).

Prof. Bogdan Dziworski – operator, reżyser, scenarzysta filmowy, fotograf, profesor zwyczajny sztuki filmowej i fotografiki. Od 1979 roku jest wykładowcą Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie sprawował także funkcję dziekana. Od wielu lat związany jest z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi jako autor licznych filmów dokumentalnych. Współpracuje z wieloma instytucjami akademickimi, kulturalnymi w kraju i za granicą, m.in. z Warszawską Szkołą Filmową, New York University of the Arts, Museum of Modern Art, Columbia University oraz Film Society of Lincoln Center. Autor kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych. Jego fotografie prezentowane były na wielu indywidualnych wystawach, m.in w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Berlinie, Wiedniu czy Los Angeles. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych. Jego film „Hommage à Beksinski” miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. W 2014 roku otrzymał nagrodę Smok Smoków za całokształt twórczości na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

plakat promujący wernisaż wystawy poświęconej twórczości prof. Bogdana Dziworskiego