Współpraca z uczelniami argentyńskimi

11.08.2016 - 09:02, aktualizacja 05.11.2019 - 11:19
Redakcja: admin

Od 15 do 18 sierpnia 2016 roku JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, członek Zarządu European University Association, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś przebywał z oficjalną wizytą w Buenos Aires. W programie pobytu zaplanowano między innymi spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Argentyńskiej, spotkania z władzami Universidad del Salvador, Universidad del Belgrano i Universidad de Tres de Febrero poświęcone współpracy naukowo-dydaktycznej oraz udział w otwarciu jubileuszowej wystawy poświęconej historii i teraźniejszości Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas uroczystości zorganizowanej przez MSZ Republiki Argentyny oraz Ambasadę RP w Palacio San Martin została podpisana trójstronna umowa o współpracy pomiędzy KRASP a Consejo Interuniversitario Nacional (CIN) i Conferencia de Rectores de las Universidades Privadas (CRUP). Prof. Wiesław Banyś w obecności przedstawicieli argentyńskiego świata nauki, władz ministerstw Argentyny i zaproszonych gości wygłosił przemówienie na temat polskiego szkolnictwa wyższego, po czym prowadzone były rozmowy dotyczące perspektyw współpracy uczelni polskich i argentyńskich.

Podczas spotkania z władzami Universidad del Salvador, jednej z najlepszych uczelni argentyńskich, nastąpiło też uroczyste podpisanie umów o współpracy z trzema polskimi uczelniami. Dokumenty sygnowali: Prof. Juan Alejandro Tobias – JM Rektor Universidad del Salvador; prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący KRASP; prof. zw. dr hab. Stanisław Bielecki – JM Rektor Politechniki Łódzkiej, wiceprzewodniczący KRASP oraz dr hab. prof. UW Marcin Pałys – JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Komisji ds. Legislacji KRASP. W spotkaniach udział wzięła również dr Joanna Gocłowska-Bolek, dyrektorka CESLA UW, pełnomocniczka przewodniczącego KRASP ds. Ameryki Łacińskiej.

Porozumienia dotyczą między innymi wzajemnej współpracy naukowej, akademickiej i kulturalnej oraz rozwijania programów wymiany nauczycieli akademickich i studentów, wymiany informacji i doświadczeń, a także wspólnych projektów edukacyjnych i badawczych.

Podpisanie umowy o współpracy      Zdjęcie z podpisania umowy w Argentynie

Zdjęcie z podpisania umowy w Argentynie     Zdjęcie z podpisania umowy w Argentynie

Źródło: KRASP

Na temat wydarzenia napisali również: