Wykład Filipa Springera inaugurujący cykl „ISM daje głos”

14.12.2018 - 12:35, aktualizacja 14.12.2018 - 12:35
Redakcja: admin

17 grudnia 2018 roku o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach zostanie zainaugurowana nowa inicjatywa Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Unwiersytetu Śląskiego pn. „ISM daje głos” pomyślana jako cykl spotkań z nietuzinkowymi osobowościami polskiej kultury (literatury, sztuk pięknych, dziennikarstwa, NGO), które nie są na co dzień bezpośrednio związane z kształceniem akademickim, ale których głos jest z różnych względów ważny. Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych chce stworzyć dla nich przestrzeń wypowiedzi i spotkania ze słuchaczami. Organizowane w ramach inicjatywy prelekcje są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, a uczestnictwo w nich jest bezpłatne.

Gościem pierwszego spotkania będzie Filip Springer – reportażysta i fotoreporter, autor takich książek, jak m.in. „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”, „13 pięter” czy „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, który w semestrze zimowym 2018/2019 prowadzi dla studentów ISM zajęcia pt. „Architektura jako opowieść”  poświęcone Katowicom. Współorganizatorem wykładu jest portal Przystanek Nauka.

Przez ostatni rok Filip Springer przyglądał się efektom zmian, jakie zaszły w Katowicach i analizował je przy pomocy kosztownych, architektonicznych ikon. W ten sposób szukał odpowiedzi na pytanie, czym jest miejska nowoczesność w polskim wydaniu. W wykładzie autor podzieli się refleksjami nie tylko na temat swoich obserwacji dotyczących przemiany Katowic, ale także opowie o literackiej i fotograficznej formie, w jakiej przedstawiał je w ośmioodcinkowym cyklu publikowanym na łamach cyfrowego wydania magazynu „Vogue Polska”.