Inauguracja Pracowni Patrystycznej na Wydziale Teologicznym UŚ

10.05.2017 - 12:40 aktualizacja 10.05.2017 - 12:40
Redakcja: admin

We wtorek 16 maja 2017 roku o godz. 16.00 w gmachu Biblioteki Teologicznej Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się inauguracja Pracowni Patrystycznej. Tworzyć ją będzie spuścizna naukowa i bogaty księgozbiór ks. prof. zw. dr. hab. Wincentego Myszora, wybitnego patrologa, twórcy i pierwszego dziekana Wydziału Teologicznego UŚ (w latach 2001–2008). Pracownia będzie służyć specjalistycznym badaniom naukowym m.in. nad prądami religijno-filozoficznymi w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, zwłaszcza nad gnostycyzmem, manicheizmem oraz hermetyzmem. Spis publikacji tworzących księgozbiór dostępny jest na stronie: www.katalog.silesia.edu.pl.

Ks. prof. zw. dr hab. Wincenty Myszor był członkiem Komitetu Nauk Teologicznych PAN oraz Association Internationale des Études Byzantines. Za współautorstwo syntezy „Literatura Grecji starożytnej” został wyróżniony nagrodą zespołową ministra nauki i szkolnictwa wyższego. W latach 1981–1995 był redaktorem naczelnym „Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych”, jednym z czołowych polskich znawców gnozy i patrologów (badaczy Ojców Kościoła), autorem licznych dzieł naukowych, w tym podręcznika do nauki języka koptyjskiego zatytułowanego „Język koptyjski – kurs podstawowy dialektu saidzkiego”, a także – wraz z Albertyną Dembską – „Podręcznego słownika koptyjsko-polskiego” oraz „Chrestomatii koptyjskiej”, polskich przekładów tekstów z Nag Hammadi i licznych tłumaczeń tekstów gnostyckich – „Gnostycyzm w tekstach z Nag Hammadi” i „Anapausis w teologii chrześcijańskich gnostyków”. Był również autorem pierwszego polskiego przekładu „Ewangelii Judasza”. Zmarł 19 lutego 2017 roku.