search Intranet
pracownik

Wnioskujemy o środki na rozwój infrastruktury

06.10.2020 - 15:09 aktualizacja 06.10.2020 - 15:09
Redakcja: MJ
Tagi: dofinansowanie

Uniwersytet Śląski w Katowicach przykłada wagę do rozwoju infrastruktury oraz realizacji inwestycji w kampusach uniwersyteckich. Tego rodzaju inicjatywy podejmowane są wspólnym wysiłkiem uczelni, miast akademickich oraz przy wykorzystaniu dostępnych źródeł finansowania, o które z sukcesami zabiegamy.

Wśród nich wyróżnić można działania w Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych, w ramach którego uczelnia za pośrednictwem władz Cieszyna, Sosnowca i Katowic złożyła siedem wniosków:

• przebudowa i termomodernizacja budynku Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Paderewskiego 3 w Cieszynie – projekt obejmuje utworzenie sali konferencyjno-widowiskowej oraz kompleksu sal animacyjno-szkoleniowych wraz z zagospodarowaniem terenu, w celu poprawy dostępu mieszkańców do nowoczesnych usług społecznych, kultury, nauki i edukacji.
    Wnioskowana kwota dofinansowania: 28 000 000 złotych;
  • przebudowa i termomodernizacja obiektów sportowych Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Paderewskiego 9 w Cieszynie – projekt zakłada przebudowę hali sportowej i basenowej, sal gimnastycznych, zaplecza technologii i instalacji oraz zagospodarowania terenu, co ma na celu poprawę funkcjonalności i efektywności energetycznej oraz dostosowania do osób z niepełnosprawnościami.
    Wnioskowana kwota dofinansowania: 18 580 000 złotych;
  • termomodernizacja Domu Asystenta nr 1 przy ul. Lwowskiej 4 w Sosnowcu. Celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej, redukcja zużycia energii oraz obniżenie emisji CO2 poprzez docieplenie, wymianę stolarki, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz zabudowę instalacji OZE.
    Wnioskowana kwota dofinansowania: 1 969 190 złotych;
  • budowa Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii UŚ w Katowicach wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu – projekt ma na celu stworzenie optymalnego miejsca dla kształcenia przyszłych kadr i budowania kompetencji w dziedzinach nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk inżynieryjno-technicznych, a także do prowadzenia badań naukowych.
    Wnioskowana kwota dofinansowania: 142 000 000 złotych.
  • termomodernizacja oraz dostosowanie do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych Domu Asystenta nr 3 Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Paderewskiego 32 w Katowicach. Projekt ma na celu zmniejszenie zużycia energii pierwotnej oraz zmniejszenia emisji CO2 na etapie eksploatacji.
    Wnioskowana kwota dofinansowania: 8 500 000 złotych.
  • dostosowanie budynku Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ przy ul. Bankowej 14 w Katowicach – projekt zakłada dostosowanie budynku do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych oraz poprawę stanu infrastruktury wielodyscyplinarnego ośrodka naukowego.
    Wnioskowana kwota dofinansowania: 5 510 000 złotych.
  • przebudowa i termomodernizacja budynku przy ul. Uniwersyteckiej 4 na potrzeby nowej siedziby Wydziału Humanistycznego UŚ w Katowicach wraz z wyposażeniem – dostosowanie obiektu do aktualnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i warunków technicznych oraz zapewnienie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
    Wnioskowana kwota dofinansowania: 15 000 000 złotych.

Do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostały złożone cztery wnioski na inwestycje:

• przebudowa i termomodernizacja budynku przy ul. Uniwersyteckiej 4 na potrzeby nowej siedziby Wydziału Humanistycznego UŚ w Katowicach wraz z wyposażeniem.
    Wnioskowana kwota dofinansowania: 15 000 000 złotych;
  • budowa Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii UŚ w Katowicach wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu.
    Wnioskowana kwota dofinansowania: 142 000 000 złotych;
  • dostosowanie do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych Domu Asystenta nr 3 Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Paderewskiego 32 w Katowicach. W ramach realizacji przewiduje się m.in. przebudowę pomieszczeń celem ich pożarowego wydzielenia oraz instalację nowoczesnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, a także niezbędne towarzyszące prace budowlane. W wyniku inwestycji budynek zostanie podzielony na strefy pożarowe oraz zostanie wyznaczona i oznakowana droga pożarowa.
    Wnioskowana kwota dofinansowania: 4 361 000 złotych;
  • termomodernizacja wraz z modernizacją instalacji przeciwpożarowej Domu Studenta nr 2 w Katowicach. W ramach inwestycji planowane jest przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji, modernizacja instalacji przeciwpożarowej oraz centralnego ogrzewania, wymiana oświetlenia oraz przystosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
    Wnioskowana kwota dofinansowania: 3 911 000 zł.

Fragment katowickiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Fot. Julia Agnieszka Szymala/Part of the Katowice Campus of the University of Silesia. Photo by Julia Agnieszka Szymala