• Polish

Wycieczka do serca regionu: Chorzów, Nikiszowiec i Katowice.

14.12.2022 - 14:51 aktualizacja 10.07.2023 - 11:08
Redakcja: agatasoldrowska

W pierwszą sobotę października odbyło się spotkanie integracyjne w ramach projektu „Come2US – profesjonalizacja i centralizacja wsparcia pracowników zagranicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach” finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Welcome to Poland.

Uczestniczy mogli się zapoznać z kulturą regionu Śląskiego w „Parku Etnograficznym w Chorzowie”, zwiedzić zabytkową dzielnice Nikiszowiec i miasto Katowice.

Pierwszym przystankiem był Muzeum Górnośląski „Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Razem z przewodnikiem, pracownicy zwiedzieli takie zabytki jak: Chałupa z Istebnej (1794 r.), Szkoła z Wapienicy (1853 r.), Młyn z Imielina (1. poł. XVIII w. [?]), Kościół z Nieboczów (1791 r.), Chałupa z Katowic (1826 r. [?]) i inne. Dowiedzieli się, jak wyglądało życie mieszkańców Śląska XVIII – XIX wieków, doświadczyli życia uczniów szkoły połowy XVIII wieku.

Następnie przynieśliśmy się do Nikiszowieca – niezwyklej malowniczej kolonii robotniczej kopalni Giesche (Wieczorek), zbudowaną w latach 1908-1915. Nikiszowiec stał się perłą wśród kolonii robotniczych. Na osiedlu tym powstało wiele filmów o Śląsku. Jest również wpisany na listę Pomników Historii.

Trzecim miejscem były Katowice. Młode zróżnicowane miasto o ciekawym układzie urbanistycznym. To serce ponad dwumilionowej metropolii. Dzięki naszemu przewodnikowi odkryliśmy oryginalne przedwojenne niemieckie z końca XIX wieku kamienice, modernistyczne budowle z okresu międzywojennego, kiedy miasto było stolicą Autonomicznego Województwa Śląskiego.

Pod koniec wycieczki mieliśmy okazję wspólnie spróbować tradycyjnych Śląskich dań w restauracji „Kaktusy. Koncept Kulinarny”. Budynek pod numerem Dworcowa 9 powstał na początku XX wieku. W późnych latach 50tych kaktusy szybko stały się miejscem kultowym. Odbywały się tutaj spotkania bohemy artystycznej, polityków, dygnitarzy. Odegrał on również swoją krótką rolę w okresie Powstań Śląskich w latach 1919-1920, jako niemiecki komisariat plebiscytowy.

Nasza integracyjna wycieczka jest trzecią od czasu działania Welcome Pintu jako miejsca wsparcia pracowników zagranicznych.

Bardzo się cieszymy, że możemy wszyscy razem doświadczać, dzielić się miłością do regionu i odkrywać nowe fakty z historii miast i miejsc.

Dziękujemy każdemu uczestniku wycieczki i za niedługo razem odkryć nowe miejsce na mapie Śląska.

fot. archiwum Come2US

fot. archiwum projektu „Come2US”

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Koszor dla owiec. Pracownicy mogli zobaczyć zwierząt gospodarskich.

fot. archiwum projektu „Come2US”

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Ścieżka do Szkoły z Wapienicy (1853 r.)

fot. archiwum projektu „Come2US”

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Szkoła z Wapienicy (1853 r.)

fot. archiwum projektu „Come2US”

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Młyn z Imielina (1. poł. XVIII w.)

fot. archiwum projektu „Come2US”

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Kościół z Nieboczów (1791 r.)

fot. archiwum projektu „Come2US”

Kościół z Nieboczów (1791 r.)

fot. archiwum projektu „Come2US”

Zabytkowe osiedle górnicze Nikiszowiec. Przewodnik pokazuję Makietę Nikiszowca.

fot. archiwum projektu „Come2US”

Zabytkowe osiedle górnicze Nikiszowiec. W tle fragment bloku II, w którym mieści się agencja pocztowa.

Zabytkowe osiedle górnicze Nikiszowiec. Plac Wyzwolenia

fot. archiwum projektu „Come2US”

Kopalnia Węgla Kamiennego „Wieczorek”. W tle znajduje się wieża zegarowa budynku cechowego szyb „Pułaski”.

fot. archiwum projektu „Come2US”

Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach.

logo NAWA

„Come2US – profesjonalizacja i centralizacja obsługi pracowników zagranicznych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach”
Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Welcome to Poland (2020).