Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Relacja z koncertu charytatywnego „Miasto Nauki Ukrainie”

28.03.2022 - 11:45 aktualizacja 29.03.2022 - 11:25
Redakcja: OO

25 marca 2022 roku na kampusie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się koncert charytatywny „Miasto Nauki Ukrainie” realizowany przez 7 uczelni wchodzących w skład konsorcjum Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024: Uniwersytet Śląski, Politechnikę Śląską, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademię Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, Akademię Sztuk Pięknych oraz Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego, a także Miasto Katowice. Celem było wsparcie zbiórki finansowej prowadzonej na potrzeby pochodzących z Ukrainy studentów, doktorantów i ich rodzin. Podczas wydarzenia zebrano ponad 26,5 tys. zł.

Na scenie wystąpił polsko-ukraiński zespół Dagadana, a także zespoły muzyczne, w skład których weszli studenci i pracownicy uczelni. Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział m.in. w pokazach naukowych, warsztatach doradczo-filozoficznych i dziennikarskich, projekcji filmu „Donbas” (2018) w reżyserii Siergieja Łoźnicy oraz w wernisażu wspólnej wystawy Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Sztuk Pięknych, na której zaprezentowane zostały prace laureatów konkursu „Studencka Grafika 2021”.

W ramach Przystanku Ukraina można było spotkać się z ekspertami i uzyskać odpowiedzi na trudne pytania związane m.in. z konfliktem zbrojnym. Naukowcy edukowali w zakresie udzielania pomocy, radzenia sobie z bieżącą sytuacją, przygotowania wspólnego życia z obywatelami Ukrainy.

Zespół Dagadana
Zespół Dagadana | fot. Julia Agnieszka Szymala

Podczas debaty pn. „Co będzie?” poruszony został temat wyzwań związanych z obecnością uchodźców w Polsce oraz skutecznych sposobów udzielania im pomocy, zarówno materialnej, jak i psychologicznej. W spotkaniu wzięli udział: prof. Yuliana Palagnyuk z Państwowego Uniwersytetu Czarnomorskiego im. Petro Mohyla, prof. dr hab. Tadeusz Sławek z Wydziału Humanistycznego UŚ, dr Małgorzata Myl z Wydziału Prawa i Administracji UŚ, a także dr Rafał Cekiera, dr hab. Marek Migalski, prof. UŚ oraz dr Łukasz Jach z Wydziału Nauk Społecznych UŚ.

uczestnicy debaty
Uczestnicy debaty pn. „Co będzie?” | fot. Julia Agnieszka Szymala

W programie wydarzeń przewidziano wystąpienia: wiceprezydenta Katowic Bogumiła Sobuli i rektorów uczelni wchodzących w skład konsorcjum. Hymn Ukrainy odśpiewała Katarzyna Bakalczuk-Kłosowska – śpiewaczka operowa występująca w obwodowej filharmonii w Żytomierzu i w Teatrze Muzyczno-Dramatycznym w Żytomierzu, doktorantka Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Na scenie wystąpił także Yevhenii Cheslavskyi Vladimirović – czternastoletni muzyk urodzony w Kijowie.

W ramach koncertu zorganizowano również aukcję charytatywną, na której można było wylicytować wyjątkowe przedmioty wystawione przez uczelnie oraz miasto Katowice. Pośród nich znalazły się m.in. prace artystyczne studentów i pracowników, a także przedmioty o szczególnej wartości.

aukcja charytatywna
Aukcja charytatywna | fot. Olimpia Orządała

Na zakończenie wydarzenia odbył się koncert pianistyczny w ciemności w wykonaniu niewidomej artystki Kai Kosowskiej.

Fotorelacja z wydarzenia dostępna jest na stronie: us.edu.pl/multimedia/miasto-nauki-ukrainie.

grupa osób

Miasteczko Naukowe | fot. Julia Agnieszka Szymala

return to top