Konferencja naukowa: Kultura młodzieżowa – kultura grozy

01.06.2023 - 15:56, aktualizacja 01.06.2023 - 15:56
Redakcja: nk

Koło Naukowe Filmoznawców UŚ „Kinotok” zaprasza do udziału w konferencji naukowej „Kultura młodzieżowa – kultura grozy”, która odbędzie się 14 czerwca 2023 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. Wydarzenie skierowane jest do studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Konferencja „Kultura młodzieżowa – kultura grozy” poświęcona jest tropieniu relacji między motywami dorastania, nastoletniości i youth culture a horrorem; ze szczególnym uwzględnieniem przekazów audiowizualnych, takich jak film grozy, telewizyjny horror i serial grozy. Punktem wyjścia jest teza mówiąca, że rytuały przejścia (bale maturalne; inicjacje seksualne; obozy letnie), a także znamionujące okres dorastania zmiany cielesne, psychiczne i duchowe przedstawiane są regularnie w kulturze popularnej poprzez konwencję horroru. W zachodnich mediach wkraczające w dorosłość postaci dziewcząt i chłopców już od czasu erupcji youth culture ukazywane były zarówno w roli potworów, jak i ofiar paranormalnych sił. Najnowsze seriale i filmy kontynuują tę tradycję. Repertuar młodzieżowej grozy jest niezwykle szeroki. W jego ramach mieszczą się następujące tematy:

• Nurty i podgatunki: slasher, dark fantasy, horror dziecięcy, baśń filmowa.
  • Groza dorastania w kinie autorskim: nieudane pikniki i odcięte uszy.
  • Horror w kontekście girlhood studies: od motywu final girl po romanse gotyckie.
  • Teenage monsters: nastoletnie wilkołaki, licealne wampiry, małe syrenki.
  • Traumy dziecięce: kto się boi klaunów?
  • Dorastanie jako body horror: świeża sierść, nowe zęby, pierwsza krew.
  • Straszne rytuały: wywoływanie duchów, tragiczne bale maturalne, mroczne inicjacje seksualne.

Aby wziąć czynny udział w konferencji, należy przesłać abstrakt (do 1500 znaków) na adres: kinotok@us.edu.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 7 czerwca.

Wystąpienia nie powinny przekraczać 15 minut. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku.