Konferencja: Procesy małżeńskie w XXI wieku

16.05.2022 - 13:38, aktualizacja 16.05.2022 - 13:38
Redakcja: nk

Wydział Teologiczny wraz z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w międzynarodowej i międzyreligijnej konferencji na temat:

Procesy małżeńskie w XXI. wieku

Celem konferencji jest próba odpowiedzi na problemy i wyzwania, które wobec teologii i nauk prawnych stawia współczesny świat, zwłaszcza w odniesieniu do małżeństwa i rodziny. Do poważnego kryzysu trwałości obydwu instytucji dochodzi obecnie problem ich tożsamości, sprzężony z postulatami redefiniowania płci, determinowania jej psychologicznie i kulturowo, a także wywierania presji na zmianę prawodawstwa państwowego, międzynarodowego i wyznaniowego. Niejednoznaczność w formułowaniu pojęć i uznawaniu wartości, przy gwałtownie zmieniającym się kolorycie narodowym i kulturowym społeczeństw w dobie migracji, wymaga naukowego namysłu, który wychodziłby daleko poza horyzont Europy. Nowe okoliczności rodzą aktualne pytania: o kształt i miejsce (rolę) małżeństwa i rodziny w naszym życiu; o drogi wsparcia służące wyjściu z kryzysów czy odwróceniu procesu rozpadu; wreszcie o perspektywy rozwoju obydwu omawianych instytucji przy wsparciu na gruncie prawa i teologii.

Konferencja odbędzie się w trybie hybrydowym (stacjonarnie i online).

Język: angielski

Kontakt: ks. dr Dawid Ledwoń