Święto Luzofonii 2021

12.04.2021 - 12:28, aktualizacja 12.04.2021 - 12:28
Redakcja: nk

Serdecznie zapraszamy studentów oraz uczniów szkół średnich do udziału w wydarzeniu mającym na celu promocję języka portugalskiego oraz kulturę krajów luzofońskich LUZOFONIA 2021, które odbędzie się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w dniu 28 kwietnia 2021 roku od godz. 10.00 na platformie MS Teams.

Tematem tegorocznej edycji Luzofonii będą „Smaki Portugalii”.

Wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak również zaproszeni goście specjalni opowiedzą o tradycjach kulinarnych w Portugalii. Poznamy smaki Portugalii w czasach dawnych i współczesnych, zajrzymy do książek kucharskich, by dowiedzieć się, jakie portugalskie dania można przygotować również w polskiej kuchni, odwiedzimy kawiarnie w Lizbonie, Porto i Krakowie, by skosztować kawy oraz delektować się słynnym portugalskim pastel de nata.

W programie przewidziany jest konkurs dla uczestników z pysznymi nagrodami.

Program wydarzenia:
  • Inauguracja Luzofonii 2021 „Smaki Portugalii”;
  • Portugalia od kuchni w dziewiętnastowiecznych relacjach z podróży – dr hab. Magdalena Bąk, Prof. UŚ;
  • Dawne smaki Portugalii. O nazwach towarów spożywczych w „Waaren-Lexicon” Ph. A. Nemnicha (1797) – dr Przemysław Dębowiak;
  • Polsko-portugalskie pasje kulinarne – portugalska kuchnia w polskim domu – Pani Justyna da Silva oraz Pan Ricardo da Silva (właściciele firmy AMesa z Gliwic);
  • Kawiarnie w Lizbonie, Porto i Krakowie – portugalska kawa i słynne pastel de nata – dr Sylwia Klos;
  • Konkurs dla uczestników wydarzenia (sponsorzy nagród: Firma AMesa z Gliwic oraz kawiarnia Cafe Lisboa z Krakowa).