Międzynarodowa konferencja naukowa „Tożsamość, kondycja i powinności pedagogiki międzykulturowej – tradycja i współczesność”

19.04.2022 - 11:14, aktualizacja 19.04.2022 - 11:14
Redakcja: nk

Od 26 do 28 czerwca 2022 roku w Ustroniu odbywać się będzie międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Tożsamość, kondycja i powinności pedagogiki międzykulturowej – tradycja i współczesność”.

Motywem przewodnim cyklu wykładów, który jest prowadzony od 1993 roku przez cieszyński ośrodek akademicki oraz instytucje współpracujące jest edukacja międzykulturowa w Polsce i na świecie.

Podczas konferencji zostaną poruszone teoretyczne i praktyczne konteksty edukacji międzykulturowej realizowanej w Polsce i za granicą. Główne obszary tematyczne będą dotyczyć:

• aktualnych uwarunkowań pedagogiki i edukacji międzykulturowej, w tym polityki i zmian klimatu społecznego,
  • sytuacji społeczności mniejszościowych – autochtonicznych i napływowych – w różnych miejscach na świecie,
  • kondycji dyscypliny naukowej – pedagogiki międzykulturowej, jak i obszaru praktyki społecznej – edukacji międzykulturowej,
  • strategii upowszechniania oraz promocji idei i praktyki edukacji międzykulturowej zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 5 kwietnia 2022 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji znajdują się na Facebooku.

Jednym z organizatorów jest Uniwersytet Śląski.

Patronat nad wydarzeniem objęli Komitet Nauk Pedagogicznych PAN, Narodowa Akademia Nauk Pedagogicznych Ukrainy, Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie (Czechy).