Prof. Cristina Dondi oraz prof. Thomas E. Mical poprowadzą wykłady na Uniwersytecie Śląskim

17.11.2020 - 13:03, aktualizacja 17.11.2020 - 13:03
Redakcja: MP3
(redakcja: AJS)

Naukowcy z renomowanych światowych uczelni poprowadzą zajęcia dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Śląskiego. Śląska Alma Mater gościć będzie prof. Cristinę Dondi z University of Oxford (Wielka Brytania) oraz prof. Thomasa E. Micala z Auckland University of Technology w Nowej Zelandii. Współpraca z zagranicznymi naukowcami przewiduje ponadto konsultacje dla pracowników naukowych i doktorantów, a także realizację inicjatyw w zakresie doskonalenia nauczania.

Tematem spotkań z prof. Cristiną Dondi będzie prezentacja najnowszych światowych badań dotyczących opracowania książki drukowanej ręcznie (Hand Press Book) – ze szczególnym uwzględnieniem paleotypów. Udział pracowników i studentów Wydziału Humanistycznego UŚ w wykładach monograficznych oraz w seminarium zespołu badawczego pozwoli na zapoznanie się ze światowymi trendami dotyczącymi badania dziedzictwa kulturowego.

Prof. Cristina Dondi

Prof. Cristina Dondi.
Fot. archiwum prywatne

Prof. Cristina Dondi z University of Oxford jest laureatką grantów: European Research Council (ERC) – „The 15th-century Book Trade: An Evidence-based Assessment and Visualization of the Distribution, Sale, and Reception of Books in the Renaissance” (2013), a także British Academy Research Development Award – „The Venetian Book-trade in the 15th Century: material evidence for the economic and social history of the Renaissance” (2009) i „Cavaliere of the Order of Stella d’Italia”.

Z kolei wspólnie z prof. Thomasem Micalem realizowany będzie projekt międzynarodowej współpracy dotyczący zarówno innowacyjnej dydaktyki, jak i doskonałości naukowej. Działania w tym zakresie prowadzone będą przez Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego oraz Wydział Architektury Politechniki Śląskiej.

Dla pracowników naukowych oraz doktorantów obu jednostek przewidziano konsultacje, natomiast studenci i doktoranci będą mieli możliwość udziału w zajęciach dydaktycznych, podczas których omówione zostaną zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego designu i teorii architektury, dziedzictwa architektonicznego oraz oddziaływania nauk o kulturze i nowych mediów na procesy projektowania i realizacji obiektów architektonicznych, a także przestrzeni urbanistycznych. Część spotkań zostanie udostępniona również dla środowiska śląskich architektów, urbanistów, planistów oraz przedstawicieli instytucji kultury.

Prof. Thomas E. Mical

Prof. Thomas E. Mical.
Fot. archiwum prywatne

Thomas Mical jest profesorem w Auckland University of Technology, profesorem nadzwyczajnym w University of Southern Australia, Rensselaer Polytechnic Institute (USA) oraz Carleton University (Kanada). Posiada tytuł magistra architektury Harvard University GSD oraz doktorat z Georgia Institute of Technology w dziedzinie teorii architektury. Jest naukowcem współpracującym z Faculty of Architecture Chambre Horta, Université Libre de Bruxelles. Obecnie sprawuje funkcję dziekana School of Arcitecture w Jindal Global University w Dehli. Prowadził badania oraz zajęcia dydaktyczne dotyczące szeroko pojętego projektowania, a także wiele kursów z zakresu nauk o mediach i kulturoznawstwa, wspierających zaawansowaną pedagogikę projektowania oraz zagadnienia związane z tematem sztucznej inteligencji.

Spotkania oraz konsultacje odbywać się będą w formie zdalnej w listopadzie oraz w grudniu 2020 roku.

Nawiązanie współpracy z naukowcami umożliwiła realizacja dwóch projektów Uniwersytetu Śląskiego: „Opracowanie i wizualizacja książki dawnej w koncepcji prof. Cristiny Dondi” oraz „W stronę innowacyjnej dydaktyki przyszłości oraz doskonałości naukowej: projekt międzynarodowej współpracy z prof. Thomasem Micalem (Auckland University of Technology)”. Inicjatywy uzyskały dofinansowanie w programie Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki, a łączna kwota środków przyznanych na ten cel wynosi 33,5 tys. zł.

Fundusz wspiera regionalne uczelnie, przyznając dotacje na zaproszenie naukowców reprezentujących znakomite światowe ośrodki akademickie. Udział w prowadzonych przez nich wykładach, seminariach oraz spotkaniach ma przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności oferty naukowej oraz edukacyjnej uczelni lokalnych i zachęcić młodych ludzi do kontynuowania nauki w regionie oraz związania z nim swojej przyszłości.

Grafika promująca wykłady Prof. Cristiny Dondi oraz prof. Thomasa E. Micala