Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Szkolenie pt. ``COVID-19 Zachowanie zasad bezpieczeństwa na uczelni``

STATUS ZABEZPIECZEŃ 

Poziomy bezpieczeństwa na uczelni

Poziom 0 

Nie obowiązują Cię ograniczenia. Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny. Uczelnia funkcjonuje w trybie tradycyjnym.

Więcej informacji o 0 poziomie zabezpieczeń.

Poziom 1 

Wprowadzamy zaostrzenia sanitarne zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem GIS – zajęcia odbywają się w formie hybrydowej, zarówno stacjonarnie, jak i online. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i higieny – noś maseczkę, często dezynfekuj ręce, unikaj dużych skupisk ludzi. Konsultacje z prowadzącymi przybierają formę zdalną, natomiast egzaminy można nadal przeprowadzać w formie stacjonarnej z zachowaniem reguł sanitarnych. Śledź informacje i przestrzegaj zasad uczestniczenia w zajęciach oraz przebywania na uczelni zgodnie z informacjami, które znajdziesz na stronie zdalnyus.edu.pl lub uzyskasz w dziekanacie swojego kierunku – dane kontaktowe do odpowiedniego dziekanatu znajdziesz w tym linku

Więcej informacji o 1 poziomie zabezpieczeń.

Poziom 2 

Wprowadzamy zaostrzenia sanitarne zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem GIS. Zajęcia od tego momentu odbywają się w formie zdalnej – wyjątek stanowią zajęcia, które ze względu na swoją specyfikę muszą odbywać się stacjonarnie (w przypadku tego typu zajęć, np. laboratoriów, obowiązuje osobny harmonogram). Konsultacje oraz egzaminy przyjmują formę zdalną. Śledź informacje i przestrzegaj zasad uczestniczenia w zajęciach oraz przebywania na uczelni zgodnie z informacjami, które znajdziesz na stronie zdalnyus.edu.pl lub uzyskasz w dziekanacie swojego kierunku – dane kontaktowe do odpowiedniego dziekanatu znajdziesz w tym linku.   

Więcej informacji o 2 poziomie zabezpieczeń.

Poziom 3

Uczelnia w pełni przechodzi w tryb zdalny. Wszystkie zajęcia, egzaminy oraz konsultacje przybierają formę online. Śledź informacje i przestrzegaj zasad uczestniczenia w zajęciach zgodnie z informacjami, które znajdziesz na stronie zdalnyus.edu.pl lub uzyskasz w dziekanacie swojego kierunku – dane kontaktowe do odpowiedniego dziekanatu znajdziesz w tym linku.   

Więcej informacji o 3 poziomie zabezpieczeń. 

ZACHOWANIE NA WYDZIAŁACH – jakich zasad trzeba przestrzegać na wydziale

  1. Przestrzegaj zasad higieny, noś maskę, po wejściu na uczelnię oraz często w ciągu dnia dezynfekuj dłonie.
  2. Zachowaj odstęp, a przy braku możliwości zachowania odległości – zakrywaj usta i nos.
  3. Nie podawaj ręki na powitanie.
  4. Używaj tylko przyborów/przedmiotów niezbędnych do sprawnej i skutecznej realizacji zajęć.
  5. Przestrzegaj zasad związanych z liczbą osób w sali lub na auli wykładowej – informacje na ten temat znajdziesz na drzwiach sal, w których będą odbywać się zajęcia. 
  6. Przestrzegaj regulaminu funkcjonowania Uniwersytetu w czasie epidemii.
  7. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa przed zajęciami i po nich.
  8. Jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy chorobowe – zostań w domu. Nie narażaj siebie i innych.
  9. Pamiętaj – jeżeli potrzebujesz w pełni przejść na nauczanie zdalne, możesz zgłosić tę potrzebę w ciągu trwania semestru bezpośrednio do swojego dziekanatu. 

 

Kontakt z pracownikami 

Większość spraw związanych z tokiem studiów załatwisz, korzystając z kontaktu mailowego lub telefonicznego – jednak jeżeli Twoja obecność stacjonarnie jest niezbędna, zostaniesz o tym poinformowany przez pracownika lub wykładowcę. Pamiętaj, że z prowadzącymi zawsze możesz nawiązać kontakt za pośrednictwem komunikatora Teams. Jeżeli chcesz spotkać się z prowadzącym lub pracownikiem na terenie uczelni, przestrzegaj zasad dystansu społecznego – miej na sobie maseczkę zakrywającą nos i usta, zdezynfekuj ręce przed wejściem i po wyjściu z gabinetu. Pamiętaj również, aby przed pojawieniem się na uczelni sprawdzić harmonogram pracy danego pracownika lub potwierdzić spotkanie z prowadzącym mailowo. Zadbaj o swój komfort oraz bezpieczeństwo, a także o bezpieczeństwo osób, z którymi jesteś w kontakcie.
 

Gdzie szukać pomocy w związku z epidemią – wejdź na stronę zdalnyus.edu.pl.

 

Jakie kroki podjąć, jeśli miało się kontakt z osobą zakażoną lub kiedy jest się chorym?

Możesz skorzystać z teleporady u swojego lekarza rodzinnego. Jeżeli Twoje objawy będą utrzymywać się do 3–5 dni od porady telefonicznej – umów się na wizytę w gabinecie, gdzie lekarz zbada Twój stan zdrowia i jeżeli uzna, że jest taka potrzeba, skieruje Cię na badania w kierunku COVID-19. 

Jak najszybciej skontaktuj się telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną (spis wszystkich placówek tego typu w Polsce jest dostępny pod adresem gov.pl/web/gis). Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Każda stacja ma telefon dyżurny (alarmowy) czynny 24 godziny na dobę. Numer telefonu jest dostępny na stronach powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. W niektórych przypadkach może to być numer telefonu dyrektora stacji. Nie zawsze na stronie znajduje się informacja, że jest to numer całodobowy.

Objawy, takie jak gorączka pow. 38°C z kaszlem czy duszności, wymagają konsultacji w szpitalu zakaźnym. Przemieszczając się do szpitala, unikaj komunikacji publicznej. Na terenie województwa śląskiego funkcjonuje siedem szpitali zakaźnych:

  • Bytom, Szpital Specjalistyczny nr 1, al. Legionów 49
  • Chorzów, Szpital Specjalistyczny, ul. Zjednoczenia 10
  • Cieszyn, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, ul. Bielska 4
  • Częstochowa, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP, ul. Polskiego Czerwonego Krzyża 7
  • Racibórz, Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka, ul. Gamowska 3
  • Tychy, Megrez Sp. z o.o., ul. Edukacji 102
  • Zawiercie, Szpital Powiatowy, ul. Miodowa 14

Wsparcie psychologiczne 

Gdzie się zgłosić, jeśli nie radzę sobie z obecną sytuacja?

W zaistniałych okolicznościach większość z nas czuje niepokój. Lęk czy obawy są zupełnie naturalne – jesteśmy w nowej sytuacji, nie wiemy, jak długo ona potrwa i jakie może mieć konsekwencje, martwimy się o siebie i osoby nam bliskie. 

W jakimś sensie niepokój ma nas zmobilizować do chronienia siebie i tych, którzy są dla nas ważni, a więc stosowania się do zaleceń i dbania o siebie. Niemniej zbyt duże nasilenie stresu może sprawić, że przestanie on działać mobilizująco i uniemożliwi nam funkcjonowanie. Co zrobić, aby zadbać o siebie również w sferze psychologicznej? Jakie zachowania mogą nadmiernie nasilać nasz niepokój? 

Poniżej znajdziesz kilka informacji o tym, jak wspomagać swoje funkcjonowanie psychologiczne w czasie pandemii: 

  1. Postaraj się odnajdywać dobre strony w zaistniałej sytuacji – pomyśl, jak możesz wykorzystać czas spędzany w domu. Może są jakieś zajęcia ciągle odkładane na później, którymi możesz się zająć? Może od dawna chcesz uporządkować swoje notatki, zdjęcia, zrobić porządek na komputerze? Może myślałeś o założeniu bloga, chciałeś nauczyć się obsługiwać nowy program albo pouczyć online języka obcego? Wszystko, co da Ci poczucie wykonania „dobrej roboty” i domknięcia, jest warte zaangażowania. 
  2. Bądź blisko z innymi – wspieraj i dawaj wsparcie. Mimo ograniczenia bezpośrednich kontaktów z innymi warto utrzymywać więzi. Izolacja sprzyja zwiększaniu się niepokoju, wiadomo, że nie możemy organizować spotkać, możemy jednak dzwonić, pisać, przesyłać sobie zdjęcia. Nasz wpływ na rozwój pandemii ogranicza się do stosowania się do zaleceń, ale możemy też pomagać na małą skalę tym, którzy są blisko nas. Dawanie wsparcia zwiększa nasze poczucie sprawczości, a więc robiąc coś dla innych, przy okazji pomagamy też sobie. 
  3. Ograniczaj czytanie wiadomości o rozwoju bieżącej sytuacji – ciągłe śledzenie newsów, bez zaangażowania w rzeczy, na które masz realny wpływ, może bardzo źle wpłynąć na twój psychiczny dobrostan. Jeśli masz z tym kłopot, wyznacz sobie dwa momenty
    w ciągu dnia na czytanie informacji. Pozostałą energię przekieruj gdzie indziej. 
  4. Zaakceptuj dyskomfort – zrób miejsce dla swoich obaw, napięcia, myśli i uczuć – nie dlatego, że je chcesz czy lubisz, lecz po to, byś mógł robić to, co istotne. Duża zmiana, a taką w naszej codzienności jest COVID-19, wyzwala w nas niewygodne uczucia, najczęściej niepokój. Jeśli nie zaakceptujemy takiego dyskomfortu, to nie pójdziemy naprzód. Skupimy się na problemie, a przez to rozwiązania, które mogłyby nam pomóc, zwyczajnie umkną naszej uwadze. Zrób miejsce dyskomfortowi – wtedy szybciej napięcie straci na sile  

O tym, jak możemy pokonać lęk, możecie poczytać także na naszym portalu wiecjestem.us.edu.pl.

Od ponad dziesięciu lat studenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mogą korzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Zachęcamy Was do tego, by w sytuacji nasilenia stresu, chwilowego kryzysu czy też innych trudności korzystać z pomocy profesjonalistów. Konsultacje są całkowicie bezpłatne – gdy poczujesz potrzebę spotkania z psychologiem, napisz na adres mailowy psycholog@us.edu.pl lub dla studentów z Cieszyna psycholog.cieszyn@us.edu.pl.

return to top