Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
transform4europe
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

T4EU Entrepreneurial Winter School

16.02.2023 - 10:27 aktualizacja 21.02.2023 - 10:27
Redakcja: OO
Uczestnicy wydarzenia | Fot. Giovanni Cristiano Piani

T4EU ENTREPRENEURIAL WINTER SCHOOL

12–16 grudnia 2022 | Uniwersytet w Trieście, Włochy

FOTORELACJA

| autor: Salvatore Dore, Uniwersytet w Trieście |

Od 12 do 16 grudnia 2022 roku Contamination Lab [Laboratorium Zanieczyszczeń] na Uniwersytecie w Trieście zorganizowało pierwszą edycję T4EU Entrepreneurial Winter School, której celem jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości studentów w ramach projektu Transform4Europe.

Motywem przewodnim wydarzenia było środowisko globalne. Temat realizowany był przez 5 dni w ramach lekcji/seminariów i wycieczek z przewodnikiem po Trieście oraz regionie Friuli-Wenecja-Giulia.

 

PONIEDZIAŁEK

Pierwszy dzień poświęcony był architekturze krajobrazu i rozpoczął się powitaniem uczestników z różnych uniwersytetów należących do sojuszu T4EU w siedzibie Contamination Lab przy via Fabio Severo 40.

Po południu przedstawiciele Uniwersytetu w Trieście wraz z władzami miasta oficjalnie zainaugurowali Winter School [Szkoła Zimowa]. Następnie wygłoszono wykład pt. „Triest jako przedsiębiorcze miasto nauki”.

Pierwszy dzień zakończył się zwiedzaniem miasta z przewodnikiem.

Uczestnicy wydarzenia | Fot. Giovanni Cristiano Piani
Uczestnicy wydarzenia | Fot. Giovanni Cristiano Piani

Triest jako innowacyjne miasto | Fot. Giovanni Cristiano Piani

Triest jako innowacyjne miasto | Fot. Giovanni Cristiano Piani

WTOREK

Drugi dzień poświęcono wykładom na temat czekających nas wyzwań. Rano odbyła się sesja wykładów. Prelegentami byli: Alessio Vernì – dyrektor generalny Agencji Rozwoju Pracy i Biznesu (Regionu FWG) oraz Giuseppe Borruso – profesor geografii politycznej i ekonomicznej Wydziału Nauk Ekonomicznych, Biznesowych, Matematycznych i Statystycznych (UniTs), którzy poruszyli temat transformacji cyfrowej oraz inteligentnych miast. Lior Malach – analityk biznesowy, założyciel Smart Trade Networks (Izrael) wygłosił wykład pt. „Innowacyjne miasta: gdzie i dlaczego”.

Popołudniowa sesja prowadzona przez Cristiano Giovanniego Piani poświęcona była różnym stowarzyszeniom studenckich środowisk przedsiębiorczych, m.in.: Netval (konsorcjum instytucji szkolnictwa wyższego, które stanowi forum współpracy i wymiany informacji na temat szkolnictwa wyższego i polityki badawczej), Pnicube (włoskie stowarzyszenie uniwersytetów, inkubatorów i konkursów na biznesplany), Italian Clab Network („inkubator CLab” zrzeszający Contamination Labs) oraz European Business Angels Network (ogólnoeuropejski przedstawiciel inwestorów na wczesnym etapie rozwoju przedsiębiorstw zrzeszający ponad 100 organizacji członkowskich w ponad 50 krajach).

Sesja zakończyła się rozstrzygnięciem konkursu Contamination Lab 2022, podczas którego zaprezentowano publiczności trzy finałowe projekty opracowane w ramach CLab Units (GIVIT, SCRIPTA i U-HOME). Ceremonię wręczenia nagród dla najlepszego projektu przedsiębiorczego CLab poprzedziła rozmowa między dyrektorem ekonomicznym Rai FVG Guido Corso a lokalnym przedsiębiorcą Riccardo Illym pt. „Edukacja i duch przedsiębiorczości: jak się rozwijać”, która zakończyła się krótkim Q&A z publicznością. W konkursie CLab 2022 zwyciężyły dwa projekty: GIVIT autorstwa Leonarda Bressana oraz SCRIPTA autorstwa Luca Dipiazza i Gabriele Bergantini. Zwycięzcy polecą do Cambridge, aby odwiedzić nowatorskie centrum innowacji.

Prelekcja Riccardo Illyego | Fot. Giovanni Cristiano PianiPrelekcja Riccardo Illyego | Fot. Giovanni Cristiano Piani

Alberto Antonello, zwycięzca Business Plan Competition | Fot. Giovanni Cristiano Piani
Alberto Antonello, zwycięzca Business Plan Competition | Fot. Giovanni Cristiano Piani

ŚRODA

Trzeci dzień poświęcony był tematowi jednostek wsparcia publicznego. Uczestnicy zwiedzali Elettra Sincrotrone i Urban Center – przykładowe jednostki krajowych centr badawczych i lokalnych akceleratorów publicznych.

Goście zapoznali się z funkcjonowaniem interdyscyplinarnego centrum badawczego oraz zobaczyli m.in. FERMI – nowy laser na swobodnych elektronach oraz Elettrę – włoskie źródło światła synchrotronowego trzeciej generacji.

Następnie uczestnicy udali się do Urban Center. Publiczne centrum innowacji zaprezentowało swoje działania, rodzaj oferowanego wsparcia oraz udostępnioną przestrzeń.

Wizyta w Urban Center w Trieście | Fot. Giovanni Cristiano Piani
Wizyta w Urban Center w Trieście | Fot. Giovanni Cristiano Piani

Wizyta w Urban Center w Trieście | Fot. Giovanni Cristiano PianiWizyta w Urban Center w Trieście | Fot. Giovanni Cristiano Piani

CZWARTEK

Czwarty dzień również poświęcony był tematowi jednostek wsparcia publicznego regionu FWG, m.in. Centrum Technologicznemu Alto Adriatico, Lean Experience Factory (LEF) i Fabryce Innowacji Electrolux.

Pierwszym punktem harmonogramu było Centrum Technologiczne Alto Adriatico w Pordenone. Uczestnicy poznali kadrę, centrum oraz jego funkcje w kontekście bycia akceleratorem i inkubatorem idei przedsiębiorczości. Na zakończenie wizyty dwóch studentów z Uniwersytetu im. Witolda Wielkiego w Kownie skorzystało ze sposobności i przedstawiło rówieśnikom swój pomysł na biznes.

Kolejnym punktem dnia była wizyta w Lean Experience Factory położonej w San Vito al Tagliamento. Uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób jednostka wspiera firmy w radzeniu sobie z cyfrową transformacją za pomocą praktycznych szkoleń i usług doradczych.

Dzień zakończył się wizytą w Fabryce Innowacji Electrolux w Porcii, która zaprezentowała się jako otwarta przestrzeń pełniąca rolę centrum współpracy z partnerami zewnętrznymi w celu przyspieszenia innowacji w obszarze produktów i produkcji.

PIĄTEK

Ostatni dzień wydarzenia odbył się na trzecim piętrze (Sala Cappella) byłego Szpitala Wojskowego w Trieście i skupił się na kulturze przedsiębiorczości. Uczelnie z Alicante, Estonii, Sofii i Kraju Saary zaprezentowały swoją działalność i usługi oferowane studentom zainteresowanym dziedziną przedsiębiorczości.

Poranek zakończył się podsumowaniem najważniejszych punktów z całego tygodnia oraz naradą na temat przyszłych spotkań Sojuszu, a T4EU Entrepreneurial School Week zakończono pożegnalnym lunchem.

return to top