Spotkanie promujące „(Nie tylko) fragmenty. Wybór nowych dramatów chorwackich”

09.12.2019 - 22:45 aktualizacja 14.12.2019 - 23:23
Redakcja: an

10 grudnia 2019 roku o godz. 18.00 w księgarni Miejscownik. Tygiel Kulturalny (ul. Warszawska 28, Katowice) rozpocznie się spotkanie promocyjne pn. O (Nie tylko) fragmentach… Otworzy je prezentacja nowej dwutomowej publikacji Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego pt. (Nie tylko) fragmenty. Wybór nowych dramatów chorwackich. Podczas spotkania z redaktorami i tłumaczami scharakteryzowana zostanie współczesna scena teatralna w Chorwacji, a także przybliżone zostaną strategie doboru tekstów do antologii oraz charakter współpracy z Chorwackim Centrum ITI. Tłumacze natomiast opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z przekładem wybranych tekstów.

W tej części spotkania udział wezmą dr hab. Leszek Małczak, dr Gabriela Abrasowicz, dr Antonina Kurtok, dr Katarzyna Majdzik z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Dominika Kaniecka z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Następnie dr Anita Skwara z Wydziału Humanistycznego UŚ opowie o specyfice chorwackiego filmu Trzeba wyprowadzić psa (Trebalo bi prošetati psa, reż. Filip Peruzović, 2014), którego scenariusz powstał na podstawie jednego z tłumaczonych tekstów – dramatu Tomislava Zajeca pod tym samym tytułem. Po wprowadzeniu odbędzie się projekcja filmu z polskimi napisami przygotowanymi przez studentów Uniwersytetu Śląskiego pod opieką dr Antoniny Kurtok.