Nowy projekt „Edukacja humanistyczna V4 dla klimatu”

12.10.2020 - 20:33 aktualizacja 12.10.2020 - 20:50
Redakcja: am
Tagi: HEC, ICBEH, Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną

Logo Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną

Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną (ICBEH), kierowane przez prof. dr hab. Bernadetę Niesporek-Szamburską, zainicjowało swą działalność 3 lutego 2020 i zgodnie z misją Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wypełnia zadania dotyczące „prowadzenia badań naukowych i tworzenia nowych form opisu świata oraz poszukiwania praw i prawidłowości nim rządzących”. W te idee wpisuje się formuła opracowanego przez ICBEH projektu „Edukacja humanistyczna V4 dla klimatu. Rozpoznania – dobre praktyki – rekomendacje” (ang. „The V4 Humanities Education for the Climate. Diagnoses – Best Practices – Recommendations”  [HEC]) realizowanego od 1 października 2020 roku w ramach Funduszy Wyszehradzkich.

Celem projektu jest wypracowanie w krajach V4 fundamentów wielostronnej, nowoczesnej edukacji humanistycznej w poczuciu odpowiedzialności za teraźniejszość oraz przyszłość klimatyczną planety. W projekcie HEC biorą udział przedstawiciele nauk humanistycznych (zespół ma więc charakter interdyscyplinarny) oraz praktycy: nauczyciele oraz edukatorzy z różnych instytucji i szczebli nauczania krajów V4. Takie synergiczne spotkanie uczonych i praktyków pozwala na wielostronny, wieloaspektowy oraz zintegrowany ogląd zagadnienia, dając gwarancję skuteczności prowadzonych prac. Geograficzny zasięg HEC obejmuje kraje V4, gdyż problem zmian klimatu i ich konsekwencje są kwestią ponadgraniczną. Uczestnikami projektu HEC są partnerzy zagraniczni: Ogólnokrajowa Szkoła Polska na Węgrzech, Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu, Uniwersytet Mateja Beli w Bańskiej Bystrzycy, Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie.

Innowacyjność projektu HEC polega na skierowaniu uwagi na humanistyczny wymiar klimatu wyrażany w różnorodnych tekstach kultury, tworzących i kształtujących uniwersum myślowe człowieka. Istotnym zadaniem jest również zorientowanie projektu na systematyczną, wieloaspektową i merytoryczną edukację humanistycznego odpowiadającą potrzebom współczesności mierzącej się ze zmianami klimatycznymi. Zespół badaczy wypracuje więc projekt edukacji proklimatycznej łączący wiedzę z kilku humanistycznych dyscyplin naukowych, przyjazny dla studentów i uczniów, odpowiadający specyfice doświadczeń życiowych młodych ludzi, lecz generujący jednocześnie nowe formy zachowań w duchu szacunku i empatii, a więc tych postaw, które nie szkodzą planecie.

Projekt „Edukacja humanistyczna V4 dla klimatu. Rozpoznania – dobre praktyki – rekomendacje” będzie realizowany do 2023 roku. Harmonogram projektu obejmuje organizację przez wszystkich jego partnerów konferencji, seminariów, wykładów, webinariów oraz przygotowanie scenariuszy zajęć dla studentów i uczniów, a także publikację monografii naukowej.

Projekt otwiera międzynarodowe seminarium przewidziane na 16 października (godz. 9:00), w którym będą uczestniczyć członkowie Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną oraz zagraniczni partnerzy projektu.

logo Funduszy Wyszehradzkich w wersji anglojęzycznej