O utracie wiedzy w antropocenie. Wspólne seminarium UŚ i Université catholique de Lille

26.10.2020 - 15:48 aktualizacja 28.10.2020 - 13:57
Redakcja: am
Tagi: Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami Uniwersytetu Śląskiego, seminarium

Katedra Éthique, technologie et transhumanismes w Université Catholique de Lille i Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami Uniwersytetu Śląskiego współorganizują seminarium otwarte poświęcone przemyśleniu relacji pomiędzy rozwojem technologii cyfrowych a utratą form wiedzy i umiejętności w kontekście systemowych kryzysów antropocenu. Seminarium, które jest kontynuacją prac francuskiego filozofa Bernarda Stieglera i powołanego przez niego kolektywu Internacja, odbędzie się w języku francuskim w trybie zdalnym. Inicjatorami wydarzenia są Anne Alombert (Université catholique de Lille) i Michał Krzykawski (Wydział Humanistyczny UŚ).

Podczas kolejnych odsłon seminarium, pomyślanego jako warsztat czytania współtwórczego, zostaną przybliżone i poddane dyskusji tezy, które zostały przedstawione w książce Bifurquer. « Il n’y a pas d’alternative » [Odbić w inną drogę. „Nie ma alternatywy”] pod redakcją Bernarda Stieglera i kolektywu Internacja, opublikowanej w czerwcu 2020 roku. Na każdym ze spotkań omówione zostaną poszczególne rozdziały książki, a także niektóre z tekstów, które są w nich przywoływane. Książka w wersji roboczej jest dostępna po angielsku: https://internation.world/arguments-on-transition/letter-to-guterres/.

Seminarium z założenia jest międzypokoleniowe i międzyśrodowiskowe: ma na celu łączyć różne grupy wiekowe i zawodowe, akademickie i pozaakademickie, które są zainteresowane jego tematyką. Terminy i godziny (wieczorne) spotkań zostaną podane uczestnikom i uczestniczkom wkrótce. Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o kontakt: michal_krzykawski@poczta.fm

Opis i program seminarium, wraz z listą lektur, jest dostępny tutaj.

okładka książki: Bifurquer. « Il n’y a pas d’alternative »