Zajęcia dodatkowe poświęcone kulturze i literaturze Wikingów

08.10.2021 - 09:52 aktualizacja 14.10.2021 - 13:41
Redakcja: kajastruzyk

Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich Uniwersytetu Śląskiego serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w dodatkowych zajęciach poświęconych kulturze i literaturze staronordyckiej (czasom Wikingów), które w semestrze zimowym 2021/2022 będzie prowadził doktorant Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjaviku i Uniwersytetu w Strasbourgu, mgr Jules Piet. Zajęcia pt. „The sagas of the Vikings: an introduction to Old Norse Literature” będą prowadzone w języku angielskim we wtorki, w godz. 17:15-18:30, w Instytucie Historii UŚ (Katowice, ul. Bankowa 11, sala 137), od 19 października 2021.

Krótki opis zajęć:

The course entitled „The sagas of the Vikings: an introduction to Old Norse Literature” is devoted to the study of Old Norse literature in general with an overview of its principal genres: sagas, Eddic poetry, skaldic poetry, sermons etc. The main focus will be on sagas and Snorri’s Edda as they also allow for discussions of the poetic verses present in them. Among the Icelandic sagas, Njáls saga, Hænsa-Þóris saga, and Egils saga will be discussed in greater detail as they offer a basis for interesting discussions regarding both Old Norse literature and Old Norse society.

Serdecznie Państwa zachęcamy do tej podróży na średniowieczną północ!

Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich UŚ