Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Humanistyczny

Dr hab. Bogumiła Mika, prof. UŚ na prestiżowej Międzynarodowej Konferencji „Music Since 1900”

21.06.2022 - 12:29 aktualizacja 21.06.2022 - 12:33
Redakcja: am

Dr hab. Bogumiła Mika, prof. UŚ wzięła udział w prestiżowej XII Międzynarodowej Konferencji „Music Since 1900”, która odbyła się w dniach 17-20 czerwca 2022 r. w Royal Birmingham Conservatoire w Wielkiej Brytanii.

Konferencja jest organizowana w formule Biennale i gromadzi muzykologów zajmujących się muzyką XX i XXI wieku. W muzykologicznym świecie uznawana jest za bardzo prestiżową. Konferencji towarzyszą koncerty, wykonania muzyki nowej i najnowszej, spotkania z kompozytorami współcześnie tworzącymi.

W tym roku głównym gościem Konferencji był wybitny muzykolog Joseph N. Straus, Distinguished Professor of Music, Graduate Center, City University of New York, który wygłosił wykład: Modernist Music and its Aesthetics of Disability. W ramach konferencji odbyło się również spotkanie ze znaną kompozytorką brytyjską Charlotte Bray oraz koncert w wykonaniu Royal Birmingham Conservatoire Symphony Orchestra.

Dr hab. Bogumiła Mika, prof. UŚ była jedyną polską uczestniczką konferencji. Wygłosiła wykład pt. „Nature” and „time” in the music of Aleksander Lasoń.

Aleksander Lasoń jest profesorem, kompozytorem związanym od 1975 z Uniwersytetm Śląskim, z obecnym Instytutem Sztuk Muzycznych w Cieszynie. Jako kompozytor przynależy on do tzw. „Pokolenia 51”, „Pokolenia Stalowowolskiego” czy do tzw. „nowej szkoły śląskiej”, jest twórcą cieszącym się prestiżem, uhonorowanym wieloma nagrodami kompozytorskimi. Jego muzyka jest chętnie wykonywana. W ubiegłym roku cieszyńska filia świętowała 70 lecie jego urodzin.

 

Schedule | Biennial International Conference on Music Since 1900

12th Biennial International Conference on Music Since 1900

Bogumiła Mika

return to top