Projekty pracowników Wydziału z dofinansowaniem MEIN

29.09.2022 - 10:07 aktualizacja 29.09.2022 - 10:07
Redakcja: mn

Miło nam powiadomić, że w konkursach MEIN, w ramach programu Doskonała nauka moduł ,,Wsparcie konferencji naukowych’’ zakwalifikowane do finansowania zostały następujące wnioski:

• Józef Wybicki: literat – obywatel – polityk. W dwusetną rocznicę śmierci pisarza (1822-2022)

kierownik projektu: prof. dr hab. Bożena Mazurek

przyznana kwota: 75 770,00

Nadrzędnym celem projektu jest  znaczące poszerzenie wiedzy o  zaniedbanym w dotychczasowych badaniach wielostronnym dorobku pisarskim, a także o biografii i politycznych koncepcjach zmarłego przed dwustu laty Józefa Wybickiego (1747-1822), autora hymnu narodowego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego oświecenia, którego działalność publiczna i osobiste doświadczenia ściśle splotły się z losami narodowej wspólnoty w epoce o szczególnym, przełomowym znaczeniu w dziejach Polski.

• VII Kongres Mediewistów Polskich. Temat przewodni: Wielokulturowość średniowiecza. Ludzie i idee

kierownik projektu:  prof. dr hab. Jerzy Sperka

przyznana kwota: 169 950,00

Głównym celem projektu jest wymiana doświadczeń badaczy z różnych środowisk naukowych – polskich i zagranicznych – zajmujących się historią średniowiecza. Kongres ma na celu stworzenie odpowiedniego forum dyskusyjnego. Specjalistyczne panele dyskusyjne, w których będą uczestniczyć mediewiści z Polski i Europy (z Anglii, Austrii, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Słowacji, Ukrainy, Węgier), posłużą wzmocnieniu kontaktów naukowych pomiędzy różnymi ośrodkami w kraju i za granicą.