Schulz i psy – oprowadzanie autorskie dr. hab. Wojciecha Śmiei, prof. UŚ w Muzeum Literatury

21.03.2023 - 13:48 aktualizacja 21.03.2023 - 13:48
Redakcja: am

26 marca 2023 r. o godz. 13:00 zapraszamy do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na oprowadzanie autorskie dr. hab. Wojciecha Śmiei, prof. UŚ pt. „Jak pies, moi bracia, jam szukał schronienia…” * –  Schulz i psy w ramach wydarzeń towarzyszących wystawy „Bruno Schulz. Żelazny kapitał ducha”.

Więcej informacji o oprowadzaniu można znaleźć na stronie wydarzenia.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza posiada największą publiczną kolekcję prac Brunona Schulza. Wśród 250 prac znajdują się rysunki, grafiki, a także jedyny ocalały obraz olejny i młodzieńczy szkicownik.

Wystawa „Bruno Schulz. Żelazny kapitał ducha” potrwa do 23 kwietnia 2023 r.

Schulz i psy

Dr hab. Wojciech Śmieja, prof. UŚ – literaturoznawca, zajmuje się głównie prozą polską XX i XXI wieku. Bada literaturę w kontekście dyskursów płciowej i seksualnej (nie)normatywności (badania z zakresu studiów gender, teorii queer, krytycznych studiów nad mężczyznami i męskościami). Opublikował kilkadziesiąt artykułów, szkiców, esejów w czasopismach takich jak m.in.: „Teksty Drugie”, „Przestrzenie Teorii”, „Pamiętnik Literacki”, „Czas Kultury”, „Przegląd Historyczny”, „Śląskie Studia Polonistyczne”, a także w tomach zbiorowych. Uczestnik wielu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Odbył wyjazdy i staże naukowe w uczelniach Niemiec (Greifswald), Francji (Lille), Włoch (Neapol), USA (Nowy Jork).

Pozanaukowo zajmował się m.in. (foto)reportażem (teksty w „Polityce”, „Przeglądzie”, „Nowej Europie Wschodniej”, „Gazecie Wyborczej”), turystyką górską (reportaże i artykuły w prasie branżowej, np. „n.p.m”).