Ogólnopolski sukces Yeleny Poleshko, studentki Wydziału Humanistycznego UŚ

18.05.2023 - 16:08 aktualizacja 18.05.2023 - 16:08
Redakcja: am

W dniach 12-13 maja 2023 roku we Wrocławiu odbyła się jubileuszowa XXV Ogólnopolska Olimpiada Języka Polskiego dla Cudzoziemców organizowana przez Politechnikę Wrocławską. Wzięli w niej udział zagraniczni studenci z uczelni z całej Polski. Uniwersytet Śląski reprezentowali zwycięzcy wewnętrznych eliminacji: Yeliena Poleshko (Ukraina) Chang Hei (Chiny) – z międzynarodowych studiów polskich na Wydziale Humanistycznym oraz Orest Maksymiv (Ukraina) Nguyen Khoa Tran (Wietnam ) z rocznego kursu przygotowawczego do studiów w Polsce w Szkole Języka i Kultury Polskiej UŚ. Studenci rywalizowali w dwu grupach: słowiańsko- i niesłowiańskojęzycznej. Olimpiada sprawdzała znajomość języka pisanego i mówionego. Każdy uczestnik zaprezentował m.in. monolog na temat: „Obcokrajowiec w Polsce”, a następnie losował 2 pytania z zakresu ekologii, podróży, wiedzy o społeczeństwie, działalności wolontariatowej.

Wszyscy studenci UŚ osiągnęli doskonałe rezultaty, co się potwierdziło ogłoszenie wyników: Yeliena Poleshko z Wydziału Humanistycznego zdobyła 1 miejsce w grupie słowiańskojęzycznej. To kolejny sukces zagranicznych studentów UŚ na arenie ogólnopolskiej. Gratulujemy i jesteśmy dumni z naszych reprezentantów!

Yelena Poleshko wraz z tutorkami trzymająca dyplom