Dni Kultury Quebeckiej 2022

28.11.2022 - 09:24, aktualizacja 28.11.2022 - 09:27
Redakcja: mn

Zgodnie z tradycją na początku grudnia zapraszamy miłośników Quebecu i Kanady na spotkanie z literaturą i kulturą Kraju Klonowego Liścia!

7 grudnia zapraszamy do siedziby Wydziału Humanistycznego w Sosnowcu (ul. Grota-Roweckiego 5, sala 0.1) oraz na You Tube UŚ uczniów, studentów oraz wszystkich sympatyków ojczyzny Anne z Zielonych Szczytów (lub – jeśli ktoś woli – Ani z Zielonego Wzgórza). Kanadyści i quebecyści reprezentujący różne ośrodki (UAM, UJ, UŁ, UŚ)  opowiedzą o literaturze, przekładzie, malarstwie, języku oraz polityce.

Program na 7.12.2022 r.

8 grudnia zapraszamy do udziału w seminarium naukowym poświęconym twórczości zmarłej niedawno neoquebeckiej pisarki Régine Robin. W dyskusji udział wezmą uznani badacze z Kanady, Niemiec, Belgii i Polski. Seminarium odbędzie się na platformie MS Teams oraz na You Tube UŚ.

Program na 8.12.2022 r.

Dzień Kultury Quebeckiej
(w tym roku ponownie w wydaniu dwudniowym) organizowany jest od 2005 roku. Tradycję zapoczątkował prof. dr hab. Krzysztof Jarosz, ówczesny kierownik Zakładu Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego, pomysłodawca przedsięwzięcia. Przez wiele lat kanadyści i quebecyści związani z istniejącym do 2017 roku Instytutem Języków Romańskich i Translatoryki oraz zaproszeni goście przybliżali szerokiej publiczności specyfikę kultury quebeckiej i kanadyjskiej. W całej historii DKQ nie odbył się tylko raz, ze względów epidemicznych. Od zeszłego roku spotykania z uczestnikami odbywają się stacjonarnie oraz wirtualnie.