Seminarium naukowe z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Jąkania

21.09.2022 - 13:01, aktualizacja 21.09.2022 - 13:02
Redakcja: am
Tagi: ISAD

„Być widzianym, być słyszanym – reprezentacja i normalizacja jąkania w głównym nurcie” to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Świadomości Jąkania. Z tej okazji 22 października 2022 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się seminarium naukowe mające na celu zwiększenie świadomości potrzeb osób jąkających się.

Uczestnicy będą mogli obejrzeć polską premierę spektaklu teatralnego pt. „Unspoken – Niewypowiedziane. Sztuka o człowieku i jego jąkaniu” (w formie pokazu zapisu filmowego spektaklu z dodanymi polskimi napisami). W ramach spotkania, mgr Justyna Wawrzyniuk (tłumaczka sztuki) przeprowadzi wywiad z reżyserką sztuki dr Trudy Stewart.

Więcej informacji na temat tego wyjątkowego artystycznego przedsięwzięcia można znaleźć w artykule autorstwa Trudy Stewart „Eksperyment społeczny Unspoken – wykorzystanie sztuki teatralnej w celu zmiany postaw wobec jąkania”, opublikowanym w drugim tomie książki pt. „Zaburzenia płynności mowy – teoria i praktyka” pod redakcją Katarzyny Węsierskiej i Mikołaja Witkowskiego.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, a każdy uczestnik wydarzenia otrzyma zaświadczenie uczestnictwa.

Program seminarium

10.00-10.10

Otwarcie seminarium – dr Ewa Biłas-Pleszak, prof. UŚ i Alicja Kucharz

10.10-10.50