Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Spotkania naukowe z cyklu: „Ludzie – Nauka – Wpływ”

24.05.2023 - 09:49, aktualizacja 24.05.2023 - 09:52
Redakcja: mn

29 maja 2023 roku o godzinie 14.00 w sali A1.8 na Wydziale Humanistycznym (ul. Uniwersytecka 4, Katowice) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu Ludzie-Nauka-Wpływ. Na spotkaniu pt. Ku odkryciu największej tajemnicy sprzed trzech tysięcy lat. Ponad 20 lat poszukiwań w Deir el-Bahari będziemy gościć prof. dra hab. Andrzeja Niwińskiego (Wydział Archeologii UW).

Organizatorem cyklu spotkań jest dr Agata Sowińska.

W spotkaniach można uczestniczyć również zdalnie – osoby chętne proszone są o kontakt z dr Sowińską (agata.sowinska@us.edu.pl).

prof. dr hab. Andrzej Niwiński (Wydział Archeologii UW)

prof. dr hab. Andrzej Niwiński – wybitny polski egiptolog, uczeń prof. Kazimierza Michałowskiego. Pracuje na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizując się w problemach egipskiej historii, religii i ikonografii, głównie z okresu Nowego Państwa i 21. dynastii (XVI-XI w. p.n.e.). Kieruje tzw. Misją Skalną w Deir el-Bahari – z nadzieją na odkrycie tam grobowca arcykapłana i faraona Herhora (XI w. p.n.e.). Od 2018 r. jest także kierownikiem tzw. Projektu Sarkofagowego Uniwersytetu Warszawskiego. Był polskim przedstawicielem w Radzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów oraz prezesem Stowarzyszenia Miłośników Egiptu HERHOR. W 2022 r. odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Profesor Niwiński jest autorem ponad 200 publikacji, m.in. „Mity i symbole starożytnego Egiptu” (1992), „Bóstwa, kulty i rytuały starożytnego Egiptu” (1993), „Egipt zapomniany, czyli Michała hr. Tyszkiewicza „Dziennik podróży do Egiptu i Nubii” (1861-62)” (1994), „Czekając na Herhora… Odkrywanie tajemnic Teb Stubramnych, czyli szkice z dziejów archeologii Egiptu” (2003). Jest również autorem powieści „Hieny i lotosy” (2012) z fabułą opartą na faktach i z akcją umiejscowioną w XI stuleciu przed Chrystusem, czyli w tym samym czasie, co akcja „Faraona” Prusa. Spod pióra Profesora wyszły także książeczki dla dzieci – „Bajki staroegipskie” (2008) oraz „Abecadło znad Nilu” (2008).

Plakat dotyczący Spotkania naukowego z prof. dr hab. Andrzej Niwiński (Wydział Archeologii UW) w ramach cyklu: „Ludzie – nauka – wpływ”

return to top