Spotkania naukowe z cyklu: „Ludzie – Nauka – Wpływ”

15.05.2023 - 12:17, aktualizacja 15.05.2023 - 12:17
Redakcja: mn

22 maja 2023 roku o godzinie 14.00 w sali A1.8 na Wydziale Humanistycznym (ul. Uniwersytecka 4, Katowice) odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach cyklu Ludzie-Nauka-Wpływ. Na spotkaniu pt. Egipt to nie tylko faraonowie. 10 lat badań w Gebelein będziemy gościć dra Wojciecha Ejsmonda.

Organizatorem cyklu spotkań jest dr Agata Sowińska.

W spotkaniach można uczestniczyć również zdalnie – osoby chętne proszone są o kontakt z dr Sowińską (agata.sowinska@us.edu.pl).

dr Wojciech Ejsmond w pracy przy mumii

dr Wojciech Ejsmond – archeolog specjalizujący się w pradziejach i pierwszych wiekach historii starożytnego Egiptu. Współkieruje Gebelein Archaeological Project (misją archeologiczną w mikroregionie Gebelein w południowym Egipcie) oraz Warsaw Mummy Project (interdyscyplinarnymi badaniami mumii w Warszawie). Kierowany przez niego zespół odkrył wcześniej nieznaną nekropolę z III tys. p.n.e. i najstarsze znane z kontekstu świątynnego modlitwy w Gebelein, a w ramach badań mumii odkryto, że jedna z nich to ciało kobiety z nadal zachowanym w macicy płodem, co jest pierwszym tego typu znaleziskiem w egipskiej mumii. Dr Ejsmond jest laureatem Stypendium START dla wybitnych młodych naukowców, przyznanym przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej oraz nagrody w dziedzinie nauk humanistycznych, którą przyznał mu Instytut de Republica. Prowadził wykłady m.in. na uniwersytetach w Bonn, Jaén, Auckland. Jest również zapraszany do publikowania w encyklopediach i podręcznikach akademickich wydawanych przez Oxford i Uniwersytet Amerykański w Kairze.

Plakat dotyczący Spotkania naukowego z dr Wojciechem Ejsmondem w ramach cyklu: „Ludzie – nauka – wpływ”