Spotkanie autorskie z Goranem Vojnoviciem

Redakcja: am
Tagi: spotkanie autorskie

plakat informujący o wydarzeniu

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie ze słoweńskim pisarzem, reżyserem, scenarzystą, felietonistą – Goranem Vojnoviciem. Jest on laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020 za powieść Moja Jugosławia w tłumaczeniu Joanny Pomorskiej. Jego dzieła przybliżają czytelnikom złożoną i niejednoznaczną tożsamość mieszkających w Słowenii migrantów z innych, nie tak dawnych, jugosłowiańskich republik, pozwalają odkryć znajome w nieznajomym i igrają ze stereotypami na tle narodowym tak, jak potrafi tylko literatura.

Właśnie w Słowenii ukazała się nowa powieść Gorana Vojnovicia pod tytułem Đorđić se vrača. Marko Đorđić, bohater książki Czefurzy raus, wraca w niej z Bośni do Słowenii. To dobra okazja, żeby spotkać się z pisarzem i w czasie globalnej pandemii porozmawiać o tym skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy. Z postacią Marka i innych bohaterów Vojnovicia mogą się z łatwością utożsamić liczni migranci, rozsiani po Europie.

Po tłumaczeniu debiutu literackiego Czefurzy raus w języku polskim ukazały się jeszcze dwie powieści Vojnovicia, Moja Jugosławia i Figa, obie nakładem wydawnictwa Sedno.

Spotkanie odbędzie się na żywo w czwartek, 22 kwietnia o 19.00 na stronie wydarzenia na Facebooku.

Poprowadzi je Andrzej Chrzanowski, wydawca książek Gorana Vojnovicia w Polsce. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

Zapraszają słoweniści z Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Centrum Języka Słoweńskiego jako Obcego z Uniwersytetu w Lublanie (STU) oraz wydawnictwem Sedno.