Spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o…” z prof. Piotrem Zawojskim

13.10.2023 - 12:44, aktualizacja 13.10.2023 - 12:44
Redakcja: am

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza we wtorek 19 października 2023 roku o godz. 18.30 na spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o…”, podczas którego prof. Piotr Zawojski będzie rozmawiał o swojej książce „Pisanie i czytanie (o) fotografii. Odkrywcy, klasycy, obrazoburcy”. Spotkanie poprowadzi Arkadiusz Ławrywianiec.

Spotkanie odbędzie się w „Galerii Katowice” Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski przy ul. Dąbrowskiego 2. Wstęp wolny.

Piotr Zawojski – prof. dr hab., pracuje w Instytucie Nauk o Kulturze UŚ, wykłada na ASP w Krakowie na Wydziale Intermediów. Zajmuje się problematyką fotografii, filmu i kina, sztuki nowych mediów oraz cyberkultury i technokultury. Autor książek Elektroniczne obrazoświaty. Między sztuką a technologią (2000), Wielkie filmy przełomu wieków. Subiektywny przewodnik (2007), Cyberkultura. Syntopia sztuki, nauki i technologii (2010, 2018), Sztuka obrazu i obrazowania w epoce nowych mediów (2012), Technokultura i jej manifestacje artystyczne. Medialny świat hybryd i hybrydyzacji (2016), Ruchome obrazy zatrzymane w pamięci. Reminiscencje teoretyczne i krytyczne (2017), Pisanie i czytanie (o) fotografii. odkrywcy, klasycy, obrazoburcy (2023).

książka Piotra Zawojskiego pt. "Pisanie i czytanie (o) fotografii. Odkrywcy, klasycy, obrazoburcy"

Książka jest próbą nowej interpretacji wypowiedzi klasycznych autorów piszących o fotografii jako medium, sposobie rejestracji świata, narzędziu kreacji artystycznej i maszynerii epistemologicznej. Obok rozdziałów analizujących ich poglądy część rozdziałów została poświęcona autorom proponującym nowe rozpoznania fenomenu fotografii, zwłaszcza w kontekście ekspansji nowych mediów wizualnych oraz rozważań na temat jej „nie-ludzkiego” wymiaru. W autorskim zamierzeniu kilkanaście tekstów utrzymanych w stylistyce eseju naukowego – łączącego przystępność wywodu z nierezygnowaniem z pogłębionej analizy i interpretacji – ma prezentować różnorodność spojrzenia na fotografię.

plakat informujący o spotkaniu