[ODWOŁANE] Ukraińsko-polskie spotkanie integracyjne w SOSNOWCU

08.04.2022 - 13:27, aktualizacja 22.04.2022 - 17:01
Redakcja: am

Ze względu na Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2022 r. wprowadzające na terenie RP drugi stopień alarmowy BRAVO, spotkanie zostało ODWOŁANE.

Wydarzenie odbędzie się w innym terminie, o którym poinformujemy, jak tylko będzie taka możliwość.

Drodzy Pracownicy i Studenci naszego Wydziału!

Od kilku tygodni w budynku naszego Wydziału w Sosnowcu wolontariuszka, Pani Uliana Tymkiv, prowadzi nieodpłatny kurs języka polskiego dla Ukraińców. Zapisało się na niego ponad 90 osób i chętnych wciąż przybywa.

Kurs obywa się w soboty, kiedy nasz budynek jest całkiem pusty. Zrodził się zatem pomysł, aby zorganizować spotkanie integracyjne kursantów ze społecznością naszego Wydziału. Chciałybyśmy stworzyć okazję do wzajemnego poznania się, a tym samym również podnieść naszych gości na duchu w tych ciężkich czasach. Padła propozycja wspólnego, wielojęzycznego śpiewu, która spotkała się z wielkim entuzjazmem ze strony gości ukraińskich.

Zapraszamy zatem na ukraińsko-polskie spotkanie integracyjne. Odbędzie się ono w ostatni piątek kwietnia (29.04.) w godz. 18:30-20:30. Chcemy, żeby była to równocześnie okazja do bliższego poznania się także naszych pracowników i studentów. Zachęcamy, aby przyprowadzili ze sobą Państwo swoich bliskich, przyjaciół, Polaków i obcokrajowców, wszystkich (niezależnie od wieku!), którzy chcieliby się przyłączyć do tej akcji.

Wydarzenie odbędzie się w holu głównym budynku Wydziału Humanistycznego w Sosnowcu przy ul. Grota-Roweckiego 5, gdzie będziemy śpiewać różne pieśni i piosenki biesiadne, głównie ukraińskie i polskie. Planujemy przygotować śpiewniki. W trakcie spotkania odbędą się dwie przerwy, podczas których w dolnym holu chcielibyśmy poczęstować naszych gości słodkościami. Dzieci natomiast zaprosimy do sali Rady Wydziału, gdzie będą na nie czekać animatorzy.

Motywem przewodnim spotkania będzie ukraińska piosenka ludowa „Czerwona kalina”: https://www.youtube.com/watch?v=HvXCILWHjnI

Podczas przerw będą dostępne kartki z napisem „UŚMIECH”, „ŻÓŁWIK” oraz „PRZYTULASEK”. Osoby, które chciałyby się do kogoś uśmiechnąć, „wymienić żółwika” lub przytulić, będą mogły wziąć taką kartkę i pokazać innym, jaką mają potrzebę. W ten sposób możemy się zintegrować z nieznajomymi, niekoniecznie próbując przełamać barierę językową.

Zaznaczamy, że podczas spotkania nie organizujemy żadnej zbiórki. Jest tylko prośba, aby każdy przyniósł ze sobą jakieś ciasto lub coś słodkiego oraz napój wraz z talerzykami i kubkami jednorazowego użytku. Bardzo prosimy też, aby Państwo założyli zwyczajne, codzienne ubrania – to z założenia impreza bez sukienek i bez krawatów.

Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w naszej akcji prosimy o informację do 22 kwietnia, z jaką ilością osób chciałyby przyjść. Prosimy o wypełnienie formularza:

lub kontakt mailowy: cecylia.tatoj@us.edu.pl, aniela.kucharska@us.edu.pl

Prosimy także o zgłaszanie się osób, które mogłyby pomóc przy:
– układaniu ciast i słodkości,
– animacji dzieci.

Jeśli ktoś z Państwa nie może bezpośrednio wziąć udziału w tej akcji, a chciałby podarować coś słodkiego lub napoje, także prosimy o informację.

Do akcji już przyłączyły się dwa koła studenckie: Koło Naukowe Komunikacji Międzykulturowej oraz Koło Naukowe Mundo Hispano. Bardzo dziękujemy!

Jednocześnie zwracamy się do wszystkich, którzy mogliby pomóc w prowadzeniu zajęć z języka polskiego – kursantów wciąż przybywa.

Licząc na spotkanie w ostatni piątek kwietnia, już teraz łączymy życzenia spokojnych Świąt –
Cecylia Tatoj
Aniela Kucharska

dwa serduszka w kolorach flagi Ukrainy na zeszycie z zapisem nutowym